waarde wordt gegeven, b.v. zi, stelt deze formule volgens de ana lytische meetkunde een rechte lijn voor Ax By z, 0a 16) De zoogenaamde richtingseoëfficient x) van deze lijn is -g- en dus onafhankelijk van zt. Voor iedere nieuwe waarde van z wordt een nieuwe lijn gevonden met een zelfden richtingseoëffi cient, zoodat deze evenwijdig is aan de anderen. Bij een bepaalde waarde van z wordt de lijn bepaald door de coördinaten van twee van haar punten. Het schieten verloopt op geheel de zelfde wijze als beschreven onder a. Met een zelfde zijdelingsche richting worden wederom twee schoten met een verschil in afstand afgegeven. De waarnemingen Xi, y:l en x2, y2 worden uitgezet op een rechthoekig assenstelsel en leveren de lijn 1-2 op (fig. 7.). De ligging van deze lijn t.o.v. het nulpunt D geeft wederom den zin van de afwijking van de juiste zijdelingsche richting aan. De batterij wordt met een bekend bedrag (a °/oo) zijdelings verplaatst. De waarnemingen x3, y8 van het derde schot leveren punt 3 op, waardoor een lijn wordt getrokken evenwijdig aan 1-2. Na interpolatie door middel van de stukken, die door de lijnen van de assen worden afgesneden, vindt men de juiste zijdeling sche richting, welke door één of meer proefscholen wordt gecon troleerd. De bij deze schoten behoorende lijnen moeten door D gaan. Indien de posten Wi en W2 zich aan dezelfde zijde van de lijn BD bevinden gaat formule (16) over in Ax By zi 0 (16a) De richtingseoëfficient verandert dan in -j Indien a, a2 en (a, a2) kleiner blijven dan 180°, wat in de practijk steeds het geval zal zijn, hebben de Coëfficiënten A en B steeds een positieve waarde. Een richtingseoëfficient beteekent, dat de tangens van den hoek, die de lijn maakt met de positieve x-as, kleiner is dan 90°bij een richtingseoëfficient is. deze hoek grooter dan 90°. In bet eerste geval ligt de lijn voor het grootste deel in de kwadranten I en III (fig. 8)in het laatste geval in de kwadranten II en IV. Thans behoeven de waarnemingen bij een ligging van de posten aan de zelf de zijde van de schootslijn, voor de post met de grootste a niet tegengesteld in zin te worden uitgezet. In de prac tijk blijkt echter, dat het gewenscht is den post met grootste a steeds als y-as te kiezen. 402 x) De richtingseoëfficient van een lijn is de tangens van den hoek, ge vormd door de lijn en de x-as, gemeten, uitgaande van het positieve deel van de x-as tot de lijn, volgens de beweging tegenovergesteld aan die van de wijzers van een uurwerk.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 14