Door het drukken van den uitwerpertand onder tegen de huls, zal deze naar boven uitwijken tot dat haar bovenste beschrijvende lijn in contact is gekomen met den bovenkant van de kamer van nu af aan wordt het beweegbare gedeelte door den uitwerper opgetild en worden de beide geleirichels van het staartstuk tegen den bovenkant van de geleisponningen in de kast gedrukt. Het naar links willen wentelen van het staartstuk ten gevolge van het oploopen van de geleinok van den afsluiter wordt door dit omhoogduwen tegengewerkt. Dit omhoogduwen is maximaal geworden als de uitwerper bezig is achterover te kantelen het beweegbare gedeelte is dan 30 mm achteruit gegaan. Waar dit opdrukken van het staartstuk in het midden (onder de zielas), geschiedt, is een wenteling om de zielas nog mogelijk, mits de krachten, welke dit trachten te veroorzaken, groot genoeg zijn. Het oploopen van de uitwerperstangstift op de voor haar be stemde verhooging van het uitwerperblok, doet de uitwerperstang- veer maximaal indrukken. Omdat deze stift geheel links zit, zal het staartstuk ten gevolge daarvan een wenteling rechtsom willen makenhieraan kan toegegeven worden als de uitwerper achterover geworpen en het omhoog drukken van het staartstuk afgeloopen is de geleinok van den afsluiter is dan op het bovenste horizontale deel van de middelste prismatische nok van de geleiplaat gekomen. Het beweegbare gedeelte steunt dus bij het laatste gedeelte van den terugloop sterk op de maximaal omhoog gedrukte stift van de uitwerperstang de linker geleirichel van het staartstuk drukt tegen de bovenlijst van de geleisponning in de kast, de rechter geleirichel op den onderrand van de rechter geleisponning, m.a.w. het beweegbaar gedeelte helt naar rechts over. De pa troonaanvoerder zal zich gedurende de eerste 16 mm van den terugloop kalm houden, dan zal de voorste klauw in contact komen met de voorzijde van de patroonaanvoerdernok in de kast en nu zal het bovengedeelte een zeer groote versnelling in achter- waartsche richting verkrijgenzoodra dit gaat gebeuren, is het naar rechts trekken van het staartstuk door het omhoog komen van de geleinok van den afsluiter nog niet geheel afgeloopen daarbij drukt de patroonverdeelernok via de spanplaat het staart stuk ook eenigszins naar rechts. Het geven van een versnelling aan een lichaam, waarvan de eigenlijke massa zoover van het draaipunt afligt, vereischt vrij groote krachtendeze trachten werken den terugloop tegen en zullen dus trachten het staartstuk naar links te drukken. Men ziet hieruit dat het beweegbare gedeelte bij het achter uit loopen een eenigszins slingerende beweging in een horizontaal vlak zal maken. De geleirichels van het staartstuk en de gelei- 409

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 21