sponningen in de kast zullen van deze bewegingen niet zooveel te lijden hebben. De versnelde beweging, medegedeeld aan den patroonaanvoerder, zal door den achtersten klauw weer worden vertraagdbij deze vertraging zal het staartstuk weer naar rechts willen uitwijken, ook al omdat de patroonaanvoerder bij zijn achterwaartsche beweging met groote snelheid langs de in het magazijn liggende patroon strijkt. De krachten, op het beweegbare gedeelte uitgeoefend ten gevolge van het in beweging komen en met zeer groote versnelling voortschieten van den kogel Een eenvoudige berekening leert ons dat de kogel bij den karabijnmitrailleur M.15, 85 honderdduizendsten seconde noo- dig heeft om het getrokken gedeelte te doorloopen. Hoe groot is nu de afstand, welken het beweegbare gedeelte in dien tijd in achterwaartsche richting heeft afgelegd Het antwoord hierop luidt „ongeveer 2,1 mm". Aan den kogel wordt een wentelende beweging om zijn as medegedeeldhoeveel omwentelingen per minuut maakt het projectiel als het den loop verlaat De spoed der trekhelling is 200 mm als het projectiel dus één meter verder is gekomen, heeft het 5 omwentelingen om zijn as gemaaktbij een aanvangssnelheid van 612 m per seconde, zal het aantal omwentelingen per minuut dus zijn 612 X 5 X 60 183.600 omw./min. De kogel heeft een eigen traagheidom die te overwinnen en een zoo aanzienlijke aantal omwentelingen in nog niet Viooo seconde aan een lichaam mede te deelen, zijn groote krachten noocLig. Deze krachten zullen reactiekrachten te voorschijn roepen; waar het projectiel rechts om draait zullen de reactie krachten den loop links om doen draaien. Aan deze beweging zal ook het staartstuk deelnemen reeds bij het begin van de achter waartsche beweging helt het staartstuk dus links over dit wordt dus herhaald bij het oploopen van de geleinok van den afsluiter tegen de middelste prismatische nok van de geleiplaat. De terug loopsnelheid van het beweegbare gedeelte is volgens opgaven van de fabriek, ongeveer 3 a 4 malen zoo groot als de inloopsnelheid laat ons aannemen een 3 maal zoo groote snelheid (gelijk dit het geval is bij een normaal loopend wapen). Is de theoretische vuursnelheid 450 schoten per minuut dan is de tijd, benoodigd voor den terugloop V450 X 60 X Vi V30 seconde de inloop geschiedt dan in 3 X V30 V10 sec. Het heele proces, uitwerpen van de huls en invoeren van de nieuwe patroon duurt dus V10 V30 2/is sec. ow/45o sec. Bij den terugloop is in 1/30 sec. een weg afgelegd van 52 mm, dit is dus per seconde 30 X 52 1560 mm 1,56 mde inloopsnel heid is hier van, dus 0.5 m per seconde. De terugloopsnel heid als hier berekend, moet beschouwd worden als een gemid- 410

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 22