Bovendien hebben de losse patronen een schadelijke uitwerking op het inwendige van den loop, welke wij hier verder onaange roerd zullen laten. Het meest hebben te leiden de geleirichels van het staartstuk, de geleinok van den afsluiter en de patroonaanvoerdernok van den bodemde krachten, welke daarop werken zijn zóó hevig en zóó plaatselijk, dat de vloeigrens van het materiaal bereikt wordt, soms zelfs de breukgrens wordt overschreden (afbreken van geleinokken van afsluiters, ten gevolge van de heftige bot singen tegen de middelste prismatische nok en ten gevolge daar van met groote kracht tegen den rechter onderkant van het staartstuk)Door de heftige schokken ten gevolge van het op en neer springen en de wentelingen, worden op de geleirichels van het staartstuk platte kanten geslagen, welke wanneer ze niet met beleid door den geweermaker worden hersteld uitvreten van de geleisponningen in de kast tengevolge hebben. Door deze zeer noodzakelijke herstelling van die geleirichels van het staart stuk worden ze echter onvermijdelijk dunner, waardoor het staartstuk dus hooger kan opspringen in de geleisponningen van de kast. Doordat het staartstuk bij het grijpen van den uitwerper méér naar boven kan uitwijken, ontstaat het gevaar dat de uitwerper „mis" grijpt en in plaats van voor den hulsrand, in den hulsrand grijpt. Dit is een funeste storing het beweeg bare gedeelte zit dan muurvest opgespied met alle nadeelige gevolgen daaraan verbonden, ook uit een tactisch oogpunt be schouwd. Wat wordt er nu gedaan om dit gevaar te vermijden Er worden onder het uitwerperblok z.g. regelingsplaatjes geplaatst, waardoor dit uitwerperblok dus op een hooger „niveau wordt geplaatst. Wat is hiervan het gevolg? Dat het opdrukken van de geleirichels van het staartstuk nog heftiger zal worden, dus wederom platte kanten, herstellen, enz. doch dit is nog niet alles Wil men nu de andere loopen met staartstuk in het wapen brengen, dan loopt het beweegbare gedeelte vast, omdat de geleirichels van deze, niet voor losse patronen geschikte loopen met staartstuk, een normale dikte hebben behouden en dus niet kunnen passeer en over het door regelingsplaatjes opgehoogde uitwerperblok Het radicaalste zou zijn het staartstuk van den loop, waarvan de geleiriches niet meer de normale afmetingen hebben, onvoor waardelijk af te keuren en een nieuw staartstuk te plaatsen, dat echter na korten tijd ook weer voor afkeuring in aanmerking komt om dezelfde redenen. De prijs van een staartstuk is echter zeer hoog, zoodat het schieten met losse patronen een kostbare liefhebberij zou worden het aantal staartstukken, dat afgekeurd en vernieuwd moest worden, zou een niet onbelangrijken post op de begrooting gaan innemen Een andere methode is het be weegbare gedeelte, bestemd voor het verschieten van losse patro- 412

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 24