nen, te voorzien van een daarvoor speciaal bestemden uitwerper en uitwerperstang, doch waar blijft dan het principe en de klem mende eisch van onderlinge verwisselbaarheid Lezers, U ziet, wij draaien in een kringetje rond, vervallen van kwaad tot erger en raken hoe langer hoe meer in het moeras. Wij hopen er in geslaagd te zijn U een indruk te geven, welke slechte invloeden het schieten met losse patronen op een auto matisch wapen heeft. Er zijn echter nog veel schadelijker invloe den, welke een automatisch wapen met buiten-dienst-stelling en opzending naar het reparatie-atelier bedreigen en dat is het telkens uit elkaar nemen en (vaak ruw en ondeskundig) weer in elkaar zetten voor de theorieën. Een zoodanige behandeling kan onmogelijk goed zijn voor een atomaatallerlei kleinere en grootere beschadigingen aan en van de onderdeelen zijn hier onvermijdelijk het gevolg van; de algemeene toestand van het wapen wordt er belangrijk door „verslechterd". De eenige juiste weg om uit deze, voor ons leger zoo buitengewoon onaangename impasse te geraken is o.i. a. Speciale wapens uitsluitend bestemmen voor het verschieten met losse patronenHierbij slechts eén loop met staartstuk in te deelen en de oudste wapens hiervoor te bestemmen en af te keuren voor gebruik te velde. b. Geheel afgekeurde wapens met één loop met staartstuk bestemmen voor het theoretische onderricht. Alle andere wapens worden uitsluitend bestemd voor het schieten met scherpe patronenhet voordeel zal zijn, dat men inderdaad een onderling verwisselbaar systeem krijgt en een uit stekend bruikbare automaat te velde. De in den aanvang opgeworpen vraag moet dus met een stellig „neen" beantwoord worden Als slot van dit artikel een beschouwing over den inloop van het beweegbare gedeelte Deze zal bij het vuren met losse patronen, ten gevolge van de zooeven besproken scherpe reacties, iets heftiger zijn dan tijdens het schieten met schejrpe patronen. Dergelijke markante ver schillen als bij den terugloop zullen zich echter niet voordoen. Het vooruit bewegen van het beweegbare gedeelte geschiedt in een aanmerkelijk kalmer tempo, omdat dit moet geschieden door het ontspannen van de sluitveer, welke zooeven, evenals de slagveer door den terugstoot op maximum vóórspanning werd gebracht. Doordat de sluitveer niet in de hartlijn van het beweeg bare gedeelte ligt doch iets rechts daarvan, zal de achterzijde van het beweegbare gedeelte naar rechts, de voorzijde naar links worden gedrukt. De slagveer helpt mede de beweging in te zetten, doch moet hiermede ophouden zoodra de voorkant van de uitholling onder den slaghamer in aanraking is gekomen met 413

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 25