de nok op de aftrekstang. Het naar rechts drukken van het staart stuk wordt mede teweeggebracht door den weerstand veroor zaakt door den patroonaanvoerder, die een patroon voor zich uit moet drijven, en vooral ook door den weerstand van de nok van den patroonverdeeler, die tegen den schuinen rand van de span- plaat moet oploopen. Het naar beneden moeten gaan van de afsluitergeleinok heeft een naar links drukken van het staartstuk ten gevolge teiwijl de hp van den afsluiter aanligt tegen de linkerzijde van de voor haar bestemde sponning naast de opening van den loop in het staartstuk. Ten gevolge van de nog steeds maximaal omhoog gedrukte uitwerperstang (stift) en veer heeft het staartstuk neiging rechts over te hellen. Deze weerstandsmomenten zijn overwonnen als de geleinok van den afsluiter aanstoot tegen den schuinen oploopenden kant van de onderste der beide voorste prismatische nokken van de geleiplaat. Dit aanstooten geschiedt krachtig omdat de inloopsnelheid dan ongeveer maximaal is geworden er treedt nu een vertraging op door het opstijgen van den afsluiter langs den patroonbodem en doordat, ten gevolge van dezen laatsten schok, de linkerkant van de afsluiterlip krachtig aanligt tegen den linkerkant van de voor haar bestemde sponning. De patroonverdeelerveer is weer op haar maximum spanning ge komen de patroonaanvoerder ligt met 1 mm speling tegen den bodem van de in de kamer gebrachte patroon. Alles is nu gereed om het volgende schot te doen afgaande slaghamer wordt door den druk van den sluithefboom op het aftrekblok vrijgemaakt van de nok van de aftrekstang en kan vallen op het oogenblik dat het beweegbare gedeelte nog 0.5 mm naar voren kan schieten (bedoeld is hier dus automatisch vuur) MEDEDEELING. Het Wetenschappelijk Jaarbericht 1938 komt dezer dagen gereed. Het zal den leden der Indische Krijgskundige Vereeniging nog in de eerste helft van Mei worden toegezonden. Red. 414

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 26