432 6. OPMERKINGEN OVER A.T.V. I EN H door P. SCHOLTEN, Luitenant-Kolonel der Infanterie. (Vervolg). UI Ten aanzien van dit punt valt op te merken, dat onze tactische vooi - schriften niet geheel overeenstemmen voor wat betreft de begrippen afstanden en hoogten bij het vuren op vliegtuigen. En toch is zulks niet hetzelfde Aanh. G.V.I. B. Het vuurplan 2(g) spreekt van mitrailleurvuur op vlieg- tuigen tot 1000 m hoogte. A.T.V.I., 141 heeft het over afstanden. Afstanden lijkt ons juist. V.S. Mitr. 239(2) vermeldt dan ook ten rechte Zoodra het doel binnen den afstand van 1000 m is gekomen enz. Ook vestigen wij er nog even de aandacht op, dat onze tactische vooi - schriften kennen a. de bestrijding van zeer laag vliegende (beneden 100 m) vliegtuigen. [Aanh. G.V.I. B. Het vuurplan 2(1)h]. b. de bestrijding van laag vliegende vliegtuigen op afstanden van om streeks 300 m en daar beneden. A.T.V. I 141(5). c. de bestrijding boven 300 m A.T.V. I 141(1) (2) (3) en (4). 168 In dit punt wordt (voor zoover ons bekend voor het eerst en voor het laatst) gesproken van Flankpatrouilles. In Hoofdstuk III C 5 c wordt de taak van de flankdekkingen behandeld. T.a.v. de taak van de flank patrouilles wordt buiten 168 verder in het voorschrift niets vermeld. Wel heeft 196 het over een flankdekking, welke op de bedreigde flank zij patrouilles en zijtroepen uitzendt. Deze benaming zijpati ouilles en zij - troepen, welke niet zijn de in punt 189(1) respectievelijk door den com mandant van de spits of van den voortroep en door den commandant van den voortroep of van den hoofdtroep uit te zenden zijpatrouilles en zijtroep, lijkt ons niet gelukkig en kan aanleiding geven tot verwarring. O.i. ware het beter in 196 te spreken van flanfcpatrouilles en jlanktroepen. 173 Hier lezen we, dat de voorhoede bij het stooten op vijandelijke verken ningsorganen in staat moet zijn deze snel terug te werpen. Hoe dit geschiedt vermeldt A.T.V. II 128(2) 176 Men zou zich kunnen afvragen waarom de mortieren niet in dit punt genoemd zijn. Toch zal indeeling van mortieren bij de voorhoede dikwijls gewenscht zijn bijv. voor het cpruimen van vijandelijke mitrailleurs. De artillerie 177(1) bij de voorhoede (van een groote eenheid) is meestal niet direct beschikbaar. Vijandelijke mitrailleurs zijn trouwens als rege± geen doelen voor de artillerie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 44