445 pensioen, huisvesting enz. het Rijk per jaar ongeveer 2a00 gulden, zoodat aan personeelskosten per jaar een bedrag van ruim 17 millioen vereischt zal worden. Daarbij komen dan nog de bedragen voor aan schaffing en exploitatie der meerdere schepen voor oefening benoodigd, wat het defensiebudget in Nederland met ongeveer 20 millioen in totaal zal doen stijgen. Het Koninkrijk der Nederlanden zal het scheppen van een eskader slagschepen of -kruisers met de onmisbare kleine vaartuigen en het volledig in dienst houden daarvan, dus ongeveer op zeventig millioen gulden per jaar in de eerste tien of twaalf jaren, daarna op vijf en tachtig millioen komen. Dit cijfer verschilt belangrijk van het bedrag van veertig millioen 's jaars, dat de minster van defensie in de Eerste Kamer genoemd heeft, maar dat is gemakkelijk te verklaren, omdat de bewindsman uitging van pantserkruisers van slechts 24 a 25.000 ton, bewapend met geschut van 28 cm en slechts één kruiser inplaats van drie, terwijl de noodzakelijke aanvulling met 12 jagers geheel buiten beschouwing bleef. Verder sprak de minister alleen over de kosten in Indië, doch niet over consequenties, die daaruit noodzakelijk voor het moederland moesten voortvloeien. Hoe zouden die millioenen nu over de begrooting van Nederland en die van Indië verdeeld moeten worden Op het oogenblik is de verdeeling der vlootkcsten in Indië aldus geregeld, dat Nederland de aanbouwkosten van de zeegaande vloot betaalt, 'benevens een bijdrage in de exploitatiekosten welke jaarlijks bepaald zal worden en voor 1939 vijf millioen bedroeg. Men weet ook, dat deze regeling veel te bezwarend geoordeeld werd voor Indië en de Volksraad met vrijwel algemeene stemmen een in dien zin opgemaakten maatregel van bestuur verworpen heeft. Voor het oogenblik geldt die regeling echter nog en daarvan uitgaande zou derhalve bij het scheppen van een eskader van zware schepen, ten laste van Indië jaarlijks een bedrag van 33 millioen meer komen. Voor het moederland zou dit in de eerste tien of twaalf jaren veertig, daarna vijf en vijftig millioen meer bedragen. Dat zijn enorme bedia- gen, die vooral voor Indië nog veel bezwaarlijker zullen zijn, dan voor het Rijk in Europa. Indië is financieel op een kritiek punt gekomen en elke stap naar verdere versterking der weermacht ook het leger vereischt nog belangrijke aanvulling beteekent een verhooging der jaarlijksche tekorten. Voor 1940 wordt, blijkens de jongste berichten, het tekort op de begrooting op zestig millioen geraamd, zoodat de Indische Regeering, die van de noodzakelijkheid van een redelijke versterking der defensie overtuigd is, thans reeds een beroep op het Opperbestuur gedaan heeft, een belangrijk deel der defensielasten voor zijn rekening te nemen. Waar dit thans reeds moest geschieden, zal de zooveel ingrijpender verhooging als gevolg van een eskader van slagschepen, wel grootendeels ten laste van het moederland moeten komen. Indië moge dan een gebiedsdeel zijn met ruim 60 millioen inwoners, men vergete niet dat het budget daarvan nog belangrijk beneden dat van Nederland met zijn acht millioen inwoners blijft. Indië heeft reeds een groote schuldenlast, die sedert het uitbreken van den wereldoorlog meer dan vertwaalfvoudigd is een bedenkelijk verschijnsel terwijl de stijging met ruim 1,200.000.000 gulden voor niet minder dan rond 550.000.000 gulden veroorzaakt is door tekorten op den gewonen dienst. Indië met een steeds toenemenden schuldenlast is in dezen tijd, nu het vraagstuk van een herverdeeling van koloniën niet tot het onge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 57