1. MONUMENTEN-SERIE. HET KORPS MARECHAUSSEE. De passieve houding onzer troepen in 'de postenlinie in Atieh welke een verhoogde activiteit der Atjehers in de hand werkte' gaven den stoot tot de oprichting op 30 October 1889 van twee kleine mobiele bewakingsdetachementen, met standplaats Keta- pang Doea en Lam Peuneuroet. Hoewel deze detachementen goed werk verrichtten, bleken ze te zwak en nog te passief in hun optreden om succes te kunnen boeken tegen den vermetelen vijan - ij zijn echter te beschouwen als de voorloopers van het Korps Marechaussee, waarvan de geestelijke oprichter is geweest de toenmakge djaksa van het Gewestelijk Bureau te Koetaradja, Mohamad Sjarif, die nml. adviseerde, met een aantal uitgelezen militairen den vijand met het blanke wapen op te sporen en te ij te gaan. Persoonlijke moed en zelfvertrouwen waren hiervoor vereischt. Zijn advies vond bijval bij den Civiel en Militair Gouverneur van Atjeh, Generaal-Majoor Van Teijn. Een voorstel werd inge diend, waarin de wenschelijkheid werd betoogd een Korps op te ichten, dat als hoofdtaak zou hebben het voeren van den contra- guerilla. Bij Gouvernementsbesluit van 2 April 1890 nr. 10 kwam het Korps Marechaussee te voet tot stand de eerste commandant was de kapitein G. G J. Notten. De instelling van het Korps droeg echter een tijdelijk karakter de taak bleef volgens de instructie beperkt tot het verrichten van politie-, beveiligings- en bewakings diensten. Kapitein Notten wist zijn korps, dat men aanvankelijk weer m een defensieve richting wilde sturen, een offensieven en voortvarenden geest in te blazen. Al spoedig werd echter het optreden der Marechaussee's buiten de postenlinie door hooger- and verbodeneerst in 1893 kreeg het keurtroepje beperkte vrijheid om weer buiten de linie te ageeren. 1895 bracht de derde commandant, kapitein Jhr. G. J W W r?7 i korps op het vereischte peil; hij maakte het tot het keurkorps, dat door moed, beleid en trouw het vader land groote diensten zou bewijzen. Teukoe Oemars afval bezorgde het korps de eerste lauweren. Bij Aneu Galong begon de victorie. Daar trad de superieure gevechtswaarde der Marechaussee's aan den dag. Niemand ver- ,V0.°r ï?n' dat, de soldatendeugden van den Inheemschen militair tot zulk een hoog peil konden worden opgevoerd. 393

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 5