449 mogelijk, dat hiermede het regiment is bedoeld, daar de leiding van de in het reg.vak geplaatste gev.v.pn. gezien de frontbreedte van 3000 m -onmogelijk wordt geacht. Hetzelfde geldt voor een frontbreedte van 1500 m, zoodat S. aanneemt, dat het bat. evenmin is bedoeld. Derhalve worden de gev.v.pn. geleverd door en staan zij onder de bevelen van de cdtn. der cien. in voorste lijn. Stelt men de frontbreedte van een cie. in de verdediging op 750 m, dan worden ook nu nog bijzondere eischen aan de aanvoering van de gev.v.pn. gesteld. Hoewel dit een reden zou zijn nogmaals de vak breedte te beperken, acht S. uit andere overwegingen zulks ongewenscht, hetgeen evenwel niet uitsluit, in een cie.vak deelen van de sien. in voorste lijn onder eenhoofdig bevel als gev.v.pn. te doen optreden. Het vraagstuk wordt ingewikkelder, als bij de gev.v.pn. zware inf.wapenen (mitm., mrtn. a.a.) worden ingedeeld. In dit geval is het volgens S. noodig, de gev.v.pn., welke in een bat.vak optreden onder één cdt. te stellen m.h.o. op den inzet van deze wapenen (wederzijdsche vuursteun a.a.). S. komt derhalve tot de conclusie, wanneer slechts deelen van de fus.cien. als gev.v.pn. optreden, deze te doen uitschuiven door de cien. in voorste lijn en onder de bevelen te laten van de betrokken cie.cdtn. wordt evenwel de inzet van zw. inf.wapenen noodzakelijk geacht, dan worden per bat.vak de gev.v.pn. onder één cdt. geplaatst. Zulks kan evenwel slechts gelden zoolang de gev.v.pn. standhouden. Bij terugtrekken gaan de ingedeelde wapenen terug achter de voorste lijn, terwijl de deelen van de fus.cien. onder de bevelen treden van hun cie.cdtn., welke het gevecht uit de diepte leiden. Een volgend punt, waaromtrent geen overeenstemming bestaat, is de vraag wie het bevel tot het teruggaan van de gev.v.pn. geeft. Volgens het voorschrift bepaalt de troepencdt. hoe lang de gv.v.pn. moeten standhouden. In het kader van een versterkt inf.reg. bepaalt derhalve de reg.cdt. het tijdstip van teruggaan. S. acht dit slechts in uitzonderingsgevallen mogelijk. Volgens zijn oordeel kan de reg.cdt. slechts in het algemeen vaststellen hoe lang de gev.v.pn. moeten standhouden, terwijl het directe bevel voor het teruggaan aan de bat.cdtn. moet worden overgelaten. Op deze wijze wordt bereikt, dat dit bevel de gev.v.pn. tijdig bereikt. S. behandelt verder de terugtochtswegen van de gv.v.pn., welke meermalen door den reg.cdt. worden vastgesteld, bijv. om den vleugel. S. acht zulks bij de groote frontbreedte onmogelijk. Het komt hem beter voor, de bat.cdtn. vrij te laten in het bepalen van de wijze van teruggaan, waarvan de details in den regel door de cie.cdtn. zullen moeten worden geregeld. Bewapening. In W.T.M. van Febr. '39 troffen wij eenige korte aanteekeningen aan over de lessen van den Sp. burgeroorlog, welke waard zijn te worden gememo reerd, mede i.vm. het artikel „les enseignements dans la guerre d'Espagne" (R. d'Inf. Nov. '38), welk art. in het vorige I.M.T. werd besproken. S. stelt vast, dat aanvallen zonder steun van vewn. zelden voorkwamen, waardoor de betèekenis van de pantserafweerwapenen is toegenomen. De ervaring leert, dat modern uitgeruste inf. in staat is met eigen middelen vij. vew.aanvallen te weerstaan. Hierbij moet zij er in de eerste plaats op bedacht zijn, de aanvallende inf. van de haar begeleidende vewn. te scheiden, aange zien vewn. alleen niet in staat zijn een beslissing te bevechten. I.v.h. con stateert S., dat het 20 en 37 mm geschut van Duitschen oorsprong goed heeft voldaan minder goed het kaliber van 65 mm. T.a.v. de bewapening van de inf. komt S. voorts tot de conclusie, dat het gw. wordt verdrongen door het aut.pistcol, terwijl tenslotte wordt vastge steld, dat een ruime voorziening van handgranaten voor de inf. een onont beerlijke eisch is- geworden. Tot deze laatste gevolgtrekking komt eveneens een Russische S., van wiens artikel de R. Mil. Suisse van Febr. '39 een vertaling geeft. Hoewel In den regel t.a.v. de strekking van Russische geschriften aangaande den

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 61