451 een andere taak hebben dan de art., zullen mu.treinen enz. noodig zijn waardoor de winst aan beweeglijkheid door vermindering met 1 afd. bg.art. en motorisatie van 1 afd. vd. en 1 afd. hw. grootendeels weder teloor gaat. Veeleer kan worden gezegd, dat vermindering van de beweeglijkheid is voorkomen door opoffering van de vuurkracht van 1 afd. art. Moge dit bij de eerste aanraking in het ontmoetingsgevecht worden goedgemaakt door de voorgestelde organieke indeeling van 13 vewn. per 3 (2) regn. inf., het gevolg daarvan zal zijn, dat bij stuiten op eenigszins georganiseerden weer stand eerder een beroep zal moeten worden gedaan op hoogere art.eenheden, hetgeen niet anders dan tijdverlies kan opleveren. Dr. Fischer zet in W.M. 2 zijn hiervoor aangehaald artikel voort met een samenvatting van meeningsuitingen over het kaliber van moderne art. het bevat een schat van gegevens omtrent dit onderwerp. Duidelijk blijkt uit de samenvatting, dat het kal. van 7.5 cm heeft afgedaan, behoudens voor gs. voor speciale opdrachten (inf.-, pa— en ld.gs.). De aandacht verdient nog hetgeen wordt medegedeeld over de gladloop-mrtn., welke zeer in het voordeel zijn boven getrokken krombaangs., in het bijzonder wanneer zij met luchtdruk vuren. Ten slotte bevat het artikel in staatvorm uitgebreide vuurtactische gegevens op het gebied van gas- en nevelschieten deze zijn mede aan te treffen in D.W. 2 en 3 (Das Gas- und Nebelschieszen der Artillerie) Tactiek. Gnl. Griin geeft in A.R. 1 en 2 een lezenswaardige verhandeling over Die Unterstützung der Infanterie durch die Artillerie in der Abwehr nieuwe gezichtspunten worden evenwel niet geopend. Aan Der Angriff im italienischen Heer (M.W.R. I), een neerslag van It. reglementen en tijdschriftartikelen, ontleenen wij m.b.t. het gebruik van de art. het volgende, dat de aandacht verdient wegens de daaruit blijkende overwegende rol, welke de Italianen toekennen aan de art.bestrijding. De taak van de art. bestaat in den aanval uit 1. het neerslaan van den tegenstand, dien de inf. ondervindtdaartoe eigent zich in het bijzonder de zw. art. met groote dracht, d.i. L.K.- en Legerart. 2. voortdurende rechtstreeksche ondersteuning van de inf.hiervoor dient men te beschikken over snel verplaatsbare art. die doorloopend eng met de inf. samenwerkt waartoe in het bijzonder de div.art. geschikt is. Men dient in de eerste plaats de organen te bestrijden, welke aan de inf. het grcotste nadeel berokkenen: de vij. bijn. Werkzame art.bestrijding is dan ook onontbeerlijk wanneer de vij. over veel, goed gegroepeerde en geleide art. beschiktdaarvoor zijn noodig veel bijn., zeer veel mu, een straffe leiding en lu.wg. Vóór alles moet men den vij. een gecentraliseerde vuurleiding cnmogelijk maken door vuur op copn., wg.pn. en vb.pn. Zijn deze voorwaarden niet te vervullen, bijv. bij zwakke eigen art., dan mag haar vuurkracht nog minder worden versnipperd het is beter, in dit geval van art.bestrijding af te zien en de geheele vuurkracht te richten tegen de vij. inf. R. d'Art. 1 brengt een Am. inzicht omtrent art.bestrijding (Field. Art. J. III, huit.-kol. Wood, Couterbattery in war of movement). De bewegings oorlog duurde in 1918 te kort voor het trekken van conclusies en het opbouwen van een systeem van art.bestrijdinghet gevolg daarvan is, dat de Fr. methode nog geheel is gebaseerd op de ervaringen uit den loop- gravenstrijd. Misschien is deze methode ook thans bruikbaar voor het Fr. leger, dat waarschijnlijk na korten duur weder op een gestabiliseerd front zal vechten, doch voor een leger, dat den bewegingsoorlog zal moeten voeren zcoals het Am. deugt zij niet over tijd noch mu. zal het in voldoende mate beschikken. Vroegtijdige art.bestrijding is juist dan van het hoogste belang doch slechts uit te voeren wanneer wordt voldaan aan drie voorwaarden gedecentraliseerde vuurleiding, voldoende vuurkracht

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 63