453 van het vuur van enkele bijn. is uitgesloten; toch moeten avpn. en ber.offn. mede. Ten einde de vuurwals snel te kunnen stilleggen of terughalen dient de leiding te weten, waar de voorste inf. zich bevindtderhalve is het noodzakelijk, dat zij doorloopend op de hoogte wordt gehouden van de vorderingen. Valt de inf.vb. uit, dan zullen de bem. via de art.vbn. kunnen doorkomen ook hier dus weder een verdubbeling van de vbn. Nog tijdens het afgeven van de vuurwals zullen bijn. naar voren van stl. veranderen in de eerste plaats die, welke aan de wals niet langer kunnen deelnemen door terreinvorm of dracht. Deze als regel lt. bijn. gaan onmiddellijk vooruit en moeten, zoodra de vuurwals is afgeloopen, gereed staan voor onder steuning van de inf. daarna gaan de andere bijn.. snel naar voren aangezien daar nu reeds lt. gs. staat, te beginnen met 1 zw. afd. per div. Verkenning, waarneming en vuurleiding. In Reflexion sur l'aviation d'artïllerie (R.A. de l'A. 12/'38) onderwerpt C.M. de vraag, indeeling bij of toevoeging aan de art. van wgvlgn. aan een nadere beschouwing. S., een vlieger, gaat geenszins in allen opzichte mee met de zienswijze van luit.-kol. Verdurand, eveneens vlieger doch oud-artillerist (I.M.T. 1939, blz. 178). Zijn oordeel is als volgt samen te vatten. 1. het nut van luwg. voor de art. staat onomstootelijk vastde besparing aan mu. weegt ruim op tegen de extra uitgaven voor enkele vlgn. 2. luwg. is echter noch doorloopend, noch bij alle eenheden noodig ingedeelde vlgn. zouden derhalve meestentijds werkeloos zijn. Hier drukt S. zich o.i. wel wat al te sterk uit. 3. deze indeeling is ook uit hoofde van onderhoud en opleiding te veroordeelen. 4. art.wg. is ook door niet-artilleristen wel te leeren toch zal de grond-artillerist meer vertrouwen stellen in wgn. van wapengenooten dan van anderen; derhalve levere de art. zelve haar waarnemers, waartoe zm elk luit. moet worden opgeleid. Een bijkomstig voordeel zal zijn, dat men op den duur bij.- en afd. cdtn. krijgt, die kunnen verkennen en waarnemen en vuren kunnen gelasten en leiden. Was luit.-kol. Verdurand van meening, dat de waarnemer zijn taak binnen de eigen lijn beneden 2000 m blijvende zou kunnen uitvoeren (hetgeen wij indertijd reeds betwij felden), C.M. acht dit niet mogelijk. Van tijd tot tijd zal boven de vij. stl. moeten worden gevlogen, z.m. onder dekking van jvlgn. Men zal dan ook geen sportvlgn. kunnen gebruiken doch snelle, goedbewapende twee- en liefst driezitstoestellen moeten bezigen, voorzien van installaties voor radio- wisselverkeer, bij voorkeur telefonie, en voor het vastleggen en opsporen van doelen fototoestellen en alle andere apparaten, die de techniek heeft geschonken of nog zal schenken. Sch. Luchtvaart. De uitwerking van het luchtbombardement in Spanje. Les Ailes, 23 Maart 1939). De ervaringen in Spanje, zooals deze zijn verzameld uit den mond van deelnemers aan den oorlog, kunnen als volgt worden samengevat. 2e. Tegen gewone loopgraven. Gebruik van zware bommen met groote hoeveelheid springstof, werkende door luchtdruk en moreelen invloed. De toegepaste methode bestaat uit achtereenvolgende aanvallen. Een voor beeld bij een aanval van de nationalisten op een roode stelling, (waarbij gebetonneerde loopgraven)werden de aanvallen 3 uur lang herhaald, waarbij de aanvallende vliegtuigen „en carousel" vlogen. De aanvallen werden laag uitgevoerd, bij de nadering zooveel mogelijk aan het gezicht onttrokken gebruikte bomsoorten: 100, 200 en 250 kg. Toen de infanterie van Franco tot den aanval overging werd door den verdediger geen schot gelost, de stelling werd zonder gevecht genomen. Toch waren slechts weinig verdedigers gedood of gewond vrijwel allen waren echter geheel versuft (commotionné) en niet tot tegenweer in staat.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 65