456 volge van circulatiestoomissen werden in dit actiegebied waargenomen. Sexton is niet bijzonder te spreken over het gasgangraen-serum. Weliswaar geeft hij toe er goede resulaten van te hebben gezien, doch aan den anderen kant zijn volgens hem groote nadeelen aan het gebruik ervan verbonden. Daar het namelijk antitoxisch op het overige organisme werkt, vertraagt het het optreden der algemeene verschijnselen, terwijl locaal het proces ongehinderd voortschrijdt. Zonder een doorloopende en nauwkeurige controle, welke door den oorlogstoestand vaak onmogelijk is, kan het serum derhalve door een 'bedrieglijke, slechts kort durende verbetering van den algemeenen toestand, oorzaak zijn dat men den tijd voor een radicalen, levensreddenden ingreep laat voorbijgaan. Toen de afdeeling in Februari 1937 haar arbeidsveld in de richting Valencia verlegde, maakte zij voor het eerst kennis met de verschrikkelijke uit werking van luchtbombardementen. De luchtstrijdkrachten, welke vooral bij en na den slag bij Jamara een zeer groote activiteit ontwikkelden, deden het aantal zwaargewonden dermate stijgen, dat spoedig de behoefte werd gevoeld aan een goed georganiseerden bloedtransfusiedienst, omdat men met het te hooi en te gras zoeken van donors, zooals gewoonte was, niet meer uitkwam. Saxton wijdde zich sindsdien uitsluitend aan de tot stand koming van een behoorlijk geregelden bloedtransfusiedienst, waarbij hij wederom de grootste moeilijkheid ondervond. In den beginne was hij genoodzaakt zich met de meest primitieve middelen te behelpen en vaak had hij niet eens de beschikking over het benoodigde aantal spuiten en canules. Later toen van regeeringszijde het nut van een dergelijken dienst in het belang der oorlogsslachtoffers werd erkend, ging alles geleidelijk aan beter. De Spaansche geneesheer Dr. 'Duran-Jorda kwam aan het hoofd te staan van een organisatie in het achterland, welke voor den aanvoer van het benoodigde bloed naar het front had zorg te dragen. Na verloop van tijd kreeg hij in Barcelona de beschikking over eenige duizenden donors, die werden geregistreerd en onder voortdurende controle gehouden. Die controle moet echter cum grano salis worden opgevat, want men had niet den tijd en de middelen om de gegadigden behoorlijk te onderzoeken. Zoo ontbrak o.a. een röntgentoestel, terwijl ook de benoodigde transportmiddelen werden gemist om het transfusiebloed naar het front te vervoeren. Wederom moest buitenlandsche hulp uitkomst geven. Ten slotte gelukte het een dragelijke organisatie uit den grond te stampen, maar het gebeurde desondanks vaak dat men in het actiegebied niet de beschikking had over voldoende bloed en zoo is Saxton in navolging van den Rus Yudin er na voorloopige proeven te Teruel toe gekomen lijkenbloed te gebruiken. Hij was in staat om de gunstige uitkomsten, door Yudin daarmede bereikt, volkomen te bevestigen en beveelt het gebruik van lijkenbloed voor transfusiedoeleinden warm cTan. In den winter van 1937 brak in het gebied, waarin Saxton met zijn helpers werkzaam was, een ernstige typhusepidemie uit, welke door de ongunstige hygiënische omstandigheden waaronder troep en burgerbevolking leefden, zeer snel om zich heen greep. Verpleging en behandeling lieten zoo goed als alles te wenschen over. De ziekenwerden ondergebracht in primitieve, houten barakken, welke niet of onvoldoend waren verwarmd. Met voeding, kleeding en bewassching was het allertreurigst gesteld, terwijl de duur der verpleging over het algemeen niet toereikend was om de patiënten behoorlijk op krachten te laten komen. Het meerendeel der ty- phuslijders was niet geënt. Dat het aantal complicaties in den vorm van darmbloedingen en perforaties, onder omstandigheden als hiervoren geschil derd, groot moest zijn, behoeft nauwelijks betoog. Het sterftecijfer bedroeg 20 In het rapport Saxton hebben wij een waardevol document, dat weer eens op overtuigende wijze aantoont van hoe groot nut voor de gevechts- waarde van een te velde staand leger een goed georganiseerde, behoorlijk uitgeruste geneeskundige dienst is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 68