461 liet Sjeik Saad bezetten, een punt dat den toegang tot de Roode Zee beheerscht en waarop de Franschen aanspraken kunnen doen gelden, aan spraken, welke zij evenals die op de Stormeilanden in de Z.-Chineesche Zee, om onbegrijpelijke redenen ook in deze tijden verwaarloosden. Ook in het Verre Oosten viel diplomatieke bedrijvigheid vast te stellen. De plotselinge terugkeer naar Bangkok van den met verlof vertrokken Engel- schen gezant gaf voedsel aan het gerucht, dat er in Siam iets gaande was. Het heeft er echter allen schijn van, dat de Japansche invloed aldaar aan het tanen is. Te Sjanghai kwamen de Britsche gezanten te Tokyo en Tsjoenkmg bijeen Mme Tsjiang Kai Sjek vertoefde te Hongkong en Wang Tsjmg Wei deed weder van zich hooren. Inmiddels gingen de Chineesche troepen tot het offensief over zij zouden verschillende tactische successen hebben bevochten. Japan trad niet op den voorgrond; de terugkeer van de Amerikaansche vloot naar den Pacific werd een normale gebeurtenis genoemd echter toont zij duidelijk, uit welken hoek de Amerikaansche wind waait. Leger en vloot schijnen dan ook alleen te staan in hun wensch naar versterking van het Anti-Komintern Pact. In Amerika werd een tweetal proefbalonnetjes opgelaten, het eerste over teruggave van de vroegere Spaansche koloniën, blijkbaar een tegenzet op het Japansche plan van tijdelijken afstand aan Duitschland van een dee. van het mandaatgebied, het tweede over verkoop van Nederlandsche bezit tingen in West-Indië wij zullen hieraan verder geen woorden wijden. Amerika kreeg zijn eersten dictator in Bolivia na de reactie in Brazilië tegen nazi-gewroet aldaar, zag thans ook Argentinië zich genoodzaakt tot ingrijpen. Ook in Zuid-Afrika verwekten politieke drijvers eenige onrust de regeering verklaarde, niet van zins te zijn, voormalig Duitsch-Z.W.- Afrika tot een tweede (na de gebeurtenissen in September 1938 en Maart 1939 juistervierde) Oostenrijk te doen worden. Sch.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 73