dat bij gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum was toegekend, te begiftigen met het teeken der Militaire Willemsorde der 4e klasse. Deze decoratie werd met groote plechtigheid op 2 April 1930 door den Commandant van het Leger persoonlijk uitgereikt. Bij de gedenknaald in het Vredespark (Foto nr. 6). De drang van particuliere zijde om mede bewondering te toonen voor de verrichtingen van dit Korps, dat zijn beste krachten gaf voor de Nederlandsche zaak, was algemeen; op initiatief van de Economische Vereeniging te Koetaradja (de tegenwoordige Handelsvereeniging Atjeh) kwam een Comité tot stand, dat fondsen bijeenbracht voor een op te richten gedenknaald in het Vredespark. Het plan nam wijdere vormen aan men wilde niet slechts een belangrijk onderdeel van het Leger gedenken, doch het geheele Kon. Ned.-Ind. Leger dat zulk een gewichtig aandeel in de paci ficatie van het Gewest Atjeh en Onderhoorigheden had. Op 2 April 1930 werd de gedenknaald onthuld door den Heer J. Boon Jz. als vertegenwoordiger van de particulieren in Atjeh. Aan den voorkant dezer naald zijn aangebracht de woorden „18901930. Aan het Leger" en aan de drie overige zijden de woorden„Vrede Orde Welvaart". Door den Heer A. H. Philips, Gouverneur van Atjeh en Onder- hoorigheden werd het monument in tegenwoordigheid van het garnizoen te Koetaradja en van 15 brigades Marechaussee over dragen aan Z. Exc. Luitenant-Generaal H.A. Cramer, Comman dant van het Leger en Hoofd van het Departement van Oorlog in Nederlandsch-Indië, die voor de uitreiking van het eereteeken der Militaire Willemsorde aan het Vaandel van het Korps Marechaussee uit Java was overgekomen. Bij het Centraal-Monmnent op Peutjoet (Foto nr. 7). De Deli Plantersvereeniging en de Algemeene Vereeniging van Rubberplanters ter Sumatra's Oostkust (AVROS) hadden bij het 40-jarig Jubileum van het Korps Marechaussee aangekondigd dat zij een huldeblijk zouden aanbieden in den vorm van een monu ment op het Kerkhof Peutjoet, opdat het in de toekomst mogelijk zou zijn de aldaar hun laatste rustplaats gevonden hebbende militairen te kunnen herdenken door een kranslegging bij dit monument. De vertegenwoordiger der Delische Planterswereld voegde hier aan toe dat de genoemde vereenigingen gaarne zouden zien, dat door de militairen zelf een ontwerp van het monument zou worden gemaakt. De vervaardiging van het ontwerp werd dientengevolge toevertrouwd aan den Kapitein der Genie C. H. de Quant. 395

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 7