2. GRAFIEKSCHIETEN door J. H. G. VAN MARLE, le Luitenant der Artillerie. (Met een aantal schetsen) 1. Inleiding. Het zoogenaamde „grafiekschieten" is een bij de 'artillerie in gebruik zijnde sehietmethode, waarmede beoogd wordt op eenvou dige en snelle wijze nauwkeurig de zijdelingsche richting naar een doel te verkrijgen, waarna op eveneens eenvoudige wijze de artilleristische afstand gevonden wordt. Daartoe wordt gebruik gemaakt van de combinatie van de waarnemingen van een serie schoten door twee posten, welke serie schoten op een bepaalde wijze door de batterij wordt afge geven. De plaatsen van de beide posten kunnen betrekkelijk willekeurig worden gekozen. Voor de eigenlijke toepassing van de methode behoeft de ligging van deze posten slechts zeer globaal bekend te zijn. In de practijk is een bepaalde minimum snijdings- hoek tusschen de beide waarnemingslijnen gewenscht om de methode met goed resultaat te kunnen aanwendende keuze van de plaatsen der posten is alzoo aan eenige eischen gebonden. Dp den minimum snijdingshoek zal nog nader worden teruggekomen. Een beschrijving van de uitvoering van het grafiekschieten wordt gegeven in het V.s. art. I pt. 151, 4, terwijl eenige toelich tingen zijn vastgelegd in het H.s. art. pt. 181. Terwijl oorspronkelijk de bij onze artillerie gebruikte methode eveneens in het Fransche leger werd toegepast, is men daar thans ertoe overgegaan, de waarnemingen van de beide posten op een eenigszins andere wijze te verwerken (Instruction générale sur le tir de 1'artillerie, 1937, pt. 543). Daar het wijzigen van een inge burgerde en algemeen bekende werkwijze, normaal gesproken, slechts aanbeveling verdient, indien aan een nieuwe werkwijze belangrijke voordeelen verbonden zijn, kwam het ons gewenscht voor, beide methoden aan een nadere beschouwing te onderwer pen en v.z.v. mogelijk aan de practijk te toetsen. Aangezien in de toelichtingen vermeld in het H.s. art. géén zuiver wiskundig bewijs van het grafiekschieten wordt gegeven 397

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 9