555 km, geeft voldoende waarborgen, dat weldra elk punt van onzen Archipel binnen enkele uren kan worden bereikt. Dat samenwerking van alle deelen der weermacht volstrekt nood zakelijk is om een behoorlijke verdediging van Nederlandsch-Indie te waarborgen, beaamt de ondergeteekende ten volle. Hij moge er op wijzen, dat deze noodzakelijkheid reeds lang werd gevoeld en dat reeds tal van oefeningen hebben plaiats gevonden, waaraan zoowel door leger- als door vlootonderdeelen werd deelgenomen. Wat de samenwerking hier te lande betreft, kan de ondergeteekende verklaren, dat het Departement van Koloniën steeds het nauwste contact onderhoudt met het Departement van Defensie en dat deze samenwerking bovendien zeer vruchtbaar is. Medezeggenschap van den Minister van Defensie in aangelegenheden, het leger in Neder- landsch-Indië betreffende, ware niet te rijmen met artikel 32 dei- Indische Staatsregeling. Hetgeen door het Legerbestuur en de Indische Regeering voor de versteviging van de territoriale verdediging noodig wordt geoordeeld het vliegtuigmaterieel inbegrepen ligt buiten bemoeienis van voornoemden Bewindsman. In laatste instantie draagt daarvoor alleen de ondergeteekende de volle verantwoordelijkheid. Van tewerkstelling van een officier van den Marinestaf op het Departement van Koloniën zou de ondergeteekende geenerlei effectief nut verwachten. De tot nog toe ten Departemente gevolgde werkwijze, waarbij in maritieme aangelegenheden steeds het gevoelen van den Minister van Defensie wordt ingewonnen en nauwe voeling met dien Bewindsman wordt gehouden, is volkomen doeltreffend gebleken. In verband met de van elkander volkomen afwijkende omstandig heden, onder welke de verdediging van de verschillende deelen van het Koninkrijk moet worden gevoerd en de geheel verschillende eischen, die de verdediging van elk dier gebiedsdeelen medebrengt, acht de Regeering het denkbeeld van een imperialen staf bezwaarlijk te verwezenlijken. De ondergeteekende stelt overigens prijs er op, hier te doen blijken, dat hij het hoogelijk waardeert te hebben mogen ontwaren,^ hoezeer in deze zorgwekkende tijdsomstandigheden de noodzakelijkheid wordt gevoeld, óók de defensie van Nederlandsch-Indië op een hechter basis te stellen. Dat de hiervoor ontworpen voorzieningen zwaar op de bevolking zouden drukken en daardoor ook vele wenschen op sociaal- economisch gebied voorshands wellicht niet in vervulling kunnen gaan, wordt door de Regeering in zeker niet mindere mate betreurd. In verband met de opmerking van enkele leden, die de vorming van ten minste twee divisies bepleiten, moge de ondergeteekende er op wijzen, dat het Java-leger thans reeds twee divisies telt en de uitrusting daarvan met de meest moderne bewapening en hulp- middelen bijkans is voltooid. Het nieuwe stelsel van werving van niet-Europeesche militairen op „kort dienstverband", hetwelk strekt om de vereischte personeels- strekte van de gemobiliseerde strijdkrachten te land op een minder kostbare wijze te bereiken, bevindt zich thans nog slechts in het stadium van proefneming. Blijkens het desbetreffend Gouvernements besluit van 16 November 1938, no. 35, worden verbintenissen, als onderhavig bedoeld, gesloten voor den tijd van 13 jaren, waarvan normaal de eerste drie jaren in actieven dienst worden doorgebracht, waarna de „kort-verbanders" overgaan naar de reserve. Niet alleen den Gouverneurs in de Vorstenlanden, doch ook den hoofden van

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 105