En dan is er nog het personeelsvraagstuk Neen, de consequenties van invoering van slagschepen in de Neder- landsche Zeemacht werden naar mijn oordeel door de voorstanders van dat wapen wel wat licht geteld, ja zelfs ten deele over het hoofd gezien. Met een kapitaalsuitgave van 250 millioen gulden voor drie slagschepen is men er bij lange na niet af. Het is de vraag of dit alles wel door den Ne- derlandschen en Indischen Bruin zou kunnen worden getrokken Deze uitspraak van den vlootbevelhebber in Indië, die als Hoofd van het departement van Marine aldaar, in den financieelen toestand een heel wat duidelijker inzicht zal hebben, dan de doorsnee-zee officier, stemt met mijne beschouwingen, in de vorige artikelen gege ven, volkomen overeen. In het Marineblad van Januari 1939 komt verder een artikel voor van den kapitein ter zee Brouwer, commandant van den kruiser „Sumatra", waarin o.m. het volgende voorkomt „Het spreekt van zelf, dat de ruggegraat eener machtige vloot „het slagschip is. Deze zwaarste, zeer groote eenheid heeft zich in „hare constructie, bewapening en tactiek aangepast aan de door de „onderwater- en luchtwapens geschapen gevaren, en is daarom nog „steeds de beslissende factor, het slagwapen en drukmiddel bij uit nemendheid. „Het heeft echter een passende omlijsting noodig ter zee talrijke „uiteenloopende lichtere strijdkrachten, aan den wal Dreadnought „basis-accommodatie dokken, reparatie-inrichtingen, enz. enz., een „en ander zwaar verdedigd, ook tegen luchtgevaar. Om de gedachten te bepalen accommodatie als in Singapore en Pearl-Harbour (Hawaiï- „eilanden)Het behoeft geen betoog, dat dergelijke „plannen geheel boven onze draagkracht ligge n." (spat. van mij) Waar ook een actief dienend vlag- en een hoofdofficier, kruiser commandant, ten sterkste betwijfelen, of de enorme kosten van een eskader van drie slagschepen wel te dragen zullen zijn, is het uit psychologisch oogpunt een eerste eisch, dat wie dergelijke plannen propageert, ook de financieele uitvoerbaarheid daarvan aantoont, op gevaar af, dat dan het enthusiasme wat getemperd wordt. Met mooie woorden alleen komt men er niet, cok herinneringen aan goede voor nemers, door sommige handelskringen gekoesterd in tijden van voor spoed, toen de omstandigheden gansch anders waren, de budgetten veeleer overschotten dan tekorten gaven en van Regeeringssteun op menig gebied geen sprake was, kunnen nu weinig baten. Het ontbreken van eenig financieel plan tot dekking der kosten is dus al een zeer zwak psychisch moment, maar nog erger wordt dit, als men bedenkt, welk licht door die propaganda geworpen wordt op alles, wat de laatste vier jaren ten koste van vele millioenen voor versterking der Indische defensie gedaan is. Van hoe weinig stabi liteit in inzicht getuigt dit tevens! In 1934, toen de Japanschs actie in China reeds eenige jaren aan den gang was, werd de commissie Kan benoemd, om advies te geven over de verdediging van Ned.-Indië. Van marinezijde is toen telkens en met nadruk verzekerd, dat met lichte kruisers als artillerieschepen in een harmonische vloot volstaan kon worden, alhoewel de voor standers van een krachtige luchtmacht met mij op het zwakke van dergelijke kruisers bij herhaling gewezen hebben. De Regeering besliste ten slotte, dat kruisers gehandhaafd zouden blijven, maar dat daarnaast een leg'erluchtmacht zou worden opgebouwd, die haar actie over den

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 108