559 geheelen Archipel zou kunnen uitstrekken. Zij bracht daarmede een nieuw element in het systeem der Indische defensie, waarvan het totaal der verdedigingsmiddelen op zoodanig peil gebracht werd, dat daarvan bij elk conflict, waarin Indië betrokken zou worden, een grcote repressieve kracht kon uitgaan, waarmede elke aanvaller terdege rekening zou moeten houden, vooral wanneer de luchtmacht een be langrijke uitbreiding zou ondergaan. Aan dit defensiesysteem zijn de laatste vier jaren groote bedragen ten koste gelegd, wel allermeest voor het marine-materiaal en nu dit in het begin der veertiger jaren in Indië zal aankomen, wordt thans weer verkondigd, dat het niet toereikend zal zijn en men het systeem ingrijpend moet wijzigen. Wat blijft er op de wijze van het vertrouwen, dat men tot nu toe in de weermacht meende te kunnen stellen, over En hoe moet het gaan in de jaren minstens zes die nog moeten verloopen, vóór het eerste slagschip in Indië zal kun nen zijn Onbegrijpelijk, dat men eerst thans de slagschip-propaganda inzet en het gedoe van ons huidig defensiestelsel, met zooveel kosten opge bouwd,'waaraan de marine haar volkomen adhaesie heeft betuigd voor wat het vlootmateriaal betreft, daarmede geheel over boord gooit Of ligt de reden misschien daarin, dat men zich van die zijde thans niet kan vereenigen met de belangrijke plaats, aan het legerlucht- wapen toegekend De uitlatingen van den schout bij nacht H e 1- frich, a.s. commandant der zeemacht in Indië, die op die leger- luchtmacht beknibbelen wilde, om de slagschepen aannemelijker te maken en daarbij van zeer aanvechtbare gegevens gebruik maakte, zou er wel eenigszins op duiden. Heit wordt daarom hoog tijd, dat het Opperbestuur zich zeer duidelijk uitspreekt over de wijze, waarop de verdediging van Indië gevoerd moet worden, binnen het thans aanvaarde systeem en zij kan dat met te grooter stelligheid doen, omdat bij een versterking der gekozen middelen, die wèl binnen ons financieel bereik liggen en in korten tijd kunnen worden verkregen, de veiligheid van Indië gewaarborgd is, zonder dat daarvoor zware slagschepen vereischt worden. In de legerluchtmacht moet het zwaartepunt van onze verdediging tegen elke aanranding van onze souvereiniteit, waaronder de schending van ons grondgebied de voornaamste plaats inneemt, gelegd worden. Van elke grootmacht-politiek, door vlootenthusiasten aangeprezen, houde de Regeering zich verre en een beperktere taak is ook geheel in overeenstemming met onze beproefde zelfstandigheidspolitiek. Dank zij het onloochenbare feit, dat onze legerluchtmacht de meer dere kan zijn van hetgeen een aanvaller over zee aan vliegtuigen in het begin van den strijd naar ons gebied kan overvoeren, wordt een voorsprong verkregen, grooter dan ooit met een eskader van enkele slagschepen te bereiken is. Aangezien elke actie tegen Indië - daar over zijn alle deskundigen het eens met een landing op één dei- eilanden buiten Java zal worden ingezet en deze zonder overwicht in luchtstrijdkrachten tot een zeer riskante onderneming wordt, zal onze luchtmacht zoo sterk mogelijk moeten zijn. Op uitbreiding daarvan meet allereerst het oog gericht zijn, doch de vloot, wier taak vooral in de bewaking en de verkenning moet liggen, zal in hoofdzaak op de sterkte van het vlootplan 1930, bereids aangevuld met torpedo-vliegtuigen en -motorbooten, gehandhaafd kun nen blijven. Breidt men het aantal landvliegtuigen tot een totaal van 400 uit welk aantal ook in den Volksraad bepleit is, dan zal onze superioriteit in de lucht tegenover eiken aanvaller vaststaan en een krachtig optreden verzekerd zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 109