565 in het binnenland gelegen meren beschikt kan worden altijd aan zee geleden moeten zijn. Dit schept voor den aanvaller de gelegenheid door het geschut van zijn vloot, die steunpunten te vernietigen, tenzij deze door zwaar geschut aan den wal verdedigd zouden worden, dat ten minste even zwaar moet zijn, als dat van de vijandelijke schep Aan zoo'n zware bevestiging, die enorme kosten meebrengt, valt be zwaarlijk te denken. Beveiliging door de zeegaande vloot zoul oo mogelijk zijn, maar dit veronderstelt een vloot van zoodanige sterk e, dat kracht tegenover kracht gesteld zou kunnen worden, zoodat daarin ook de zwaarste slagschepen aanwezig zijn. Maar dan nog zou het geen wijs beleid zijn, de vloot tezeer aan de beveiliging van dergelijke punten te binden. Het zelfde geldt voor de provisorische steunpunten voor water vliegtuigen, die men zou willen scheppen door het stationneeren van schepen in geheim gehouden baaien, riviermondingen enz Dergelijke hulnbases zullen bij een goede vijandelijke luchtverkennmg spoedig ontdekt worden, met een vrijwel onmiddellijke vernietiging der ge- stationneerde schepen door de vijandelijke kruisers. Dit alles te zamen maakt, dat men buiten de goed bevestigde vlootbasis te Soerabaia, ingeval van een krachtige vijandelijke vlootactie over Seen bare hulpsteunpunten zal kunnen beschikken daar ook dat te Ambon aan vijandelijk scheepsgeschut is blootgesteld. Daarmede woidt een actie van watervliegtuigen door den geheelen Archipel buiten Java een riskante onderneming. Zoo blootgesteld als de bases voor watervliegtuigen liggen voor het vijandelijke scheepsgeschut, zoo veilig kunnen de vliegvelden waarop de landvliegtuigen moeten kunnen steunen, zijn, mits zij slechts z ver van de kust gelegen zijn, dat zij buiten het bereik van het zwaar ste scheepskanon vallen. Dan toch zal slechts van een actie te land, welke groote voorbereidingen eischt, of van een luchtactie gevaai kunnen dreigen, waartegen, dank zij de eigen krachtige luchtmacht, doeltreffende afweermaatregelen zonder groote kosten te nemen zi^n Ook aan de doelmatigste inrichting dier vhegvelden zal alle aandacht besteed worden en zo°o zal over den Archipel een keten van vliegvel den verkregen worden, waarop ten volle vertrouwd kan ™OTden en zeker veel meer dan op de provisorische en practisch onbeschermde steunpunten, waarop de watervliegtuigen zouden moeten bouwem Al dus zullen de landvliegtuigen over een vrijwel ideale strategisch mobiliteit kunnen beschikken, die bij de andere twijfelachtig is Van marinezijde richt de bestrijding van een legerluchtmacht zich vooral op de kwetsbaarheid der vhegvelden buiten het hoofdeiland Java doordat men het gevaar aanwezig acht, dat vijandelijke vke=" tuigafdeelingen geheel zelfstandig en zonder eenige voorbereiding door zeestrijdkrachten en landingstroepen op een onzer basisvhegvelden zullen neerstrijken en aldus den schakel zullen verbreken, die vooi een luchtactie op elk punt van den Archipel noodig is. Dit nu moet uitgesloten worden geacht! Geen aanvaller zal he durven wagen alleen met vliegtuigafdeelingen te landen, dan nadat o-rondtroepen, over zee aangevoerd, het vliegveld hebben bezet en zich van den toestand van het terrein hebben overtuigd. Dan nog zal een verdere actie alleen mogelijk zijn, nadat over de noodige ^drijfs stoffen, munitiën enz. kan worden beschikt waarvan de opvoer de vijand weer voor groote moeilijkheden zal plaatsen. In dien tijd zal de zelfstandige luchtactie van onze legerluchtmacht zich ten volle op het bedreigde punt kunnen doen gelden en met welk resultaat, dat hebben de gebeurtenissen op Majorca iajdensden Spaanschen burgeroorlog wel geleerd. Roode roepen die aldaar Sekmd waren werden door nationalistische vliegtuigen dermate gebombai-

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 115