567 Aan de watervliegtuigen de hoofdtaak bij de bewaking van de toe gangen tot den Archipel, waar de nadering van een vijandelijke vloot verwacht kan worden, gevolgd door een zoo juist mogelijke verkenning, wanneer ons gebied bereikt is, ten einde gegevens omtrent svijands bewegingen te verstrekken. Heeft de actie zich duidelijk afgeteekend, dan zal, voor zoover mo gelijk, in samenwerking met de vloot hetzij direct dan wel door een actie op de verbindingswegen aan den vijand zooveel mogelijk nadeel worden berokkend. Aan de slagluchtmacht van land vliegtuigen de hoofdtaak bij het af slaan van een vijandelijke landing, zoodra deze zich duidelijk neeit afgeteekend. Daarvoor zullen aan de hand van de ingekomen ver- kenningsberichten, de noodige concentraties op de daarvoor meest aan gewezen vliegvelden moeten plaats vinden, zoodat de slagluchtmacht in zoo groot mogelijk aantal op het bedreigde punt den aanvaller massaal te lijf kan gaan. Aldus wordt bereikt, dat de eigenlijke slagluchtmacht tot op het laat ste oogenblik intact gehouden wordt en haar grootste kracht zal kunnen ontwikkelen op het beslissende moment, terwijl aan de wa tervliegtuigen de bewakings- en verkenningsdienst blijft opgediagen, die voor een gebied als Indië te omvattend is, dan dat zij daarnaast tevens nog voor een massale, offensieve actie benut zouden kunr.en worden. Deze taakverdeeling is zoo logisch en duidelijk, dat men zich ver wonderd afvraagt, waarom door beide deelen der weermacht met van ganscher harte in dien geest wordt gewerkt. Het is dan ook meer de rivaliteit tusschen leger en vloot vooral de vraag onder wiens bevelen de landvliegtuigen hun actie zullen voeren die tot de bestaande controverse geleid heeft. Dit raakt een geheel andere quaestie dan die van land- of zeevliegtuigen bij de verdediging van Ned.-Indië, maar gelukkig dringt het besef, dat een goede en intense samenwerking op de thans bestaande basis dringend ncodig is, al meer en meer door. Nu door de Eerste Kamer ook met klem op die samenwerking werd aangedrongen, mag men zeker verwachten dat elke controverse voortaan zal zijn uitgesloten en leger en vloot hun zoo duidelijk aange wezen taak bij de defensie van onzen Archipel, ieder onder hun eigen bevelhebber, maar te zamen naar de operatiebevelen van den opper bevelhebber handelend, zullen vervullen en een ernstige bedreiging krachtig kunnen weerstaan. D. De rol van het vliegtuig in den Spaanschen burgeroorlog (Een verhaal van een ooggetuige, den Am. Gnl. Reilly, die her haaldelijk het Nat. front bezocht). Hier zijn de bommenwerpers, de „ketting" (Cadena) komt direct Eindelijk zou ik in een werkelijk gevecht het gebruik van het lucht- wapen zien overeenkomstig de ideeën van Douhets tegenstanders. Sinds mijn komst in Spanje had ik mij afgevraagd hoe de oorlog hier zou zijn. Zou het ongeveer hetzelfde wezen als de wereldooilog 19141918 Of meer als de Russisch-Poolsche oorlog van 1920, weLke mij van den eersten slag af opviel als totaal verschillend van eerst- genoemden, zulks door de zeer geringe hoeveelheid artillerie aan beide zijden Of zou hij gelijken op de gevechten m China, met het cebrek aan discipline, oefening en leiding? Doch bovenal, zou dit Sebruik van het luchtwapen van genoeg belang zijn om te kunnen uitmaken, of zijn hoofdtaak lag in het steunen van de grondstnjd-

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 117