572 Infanterie. Tactiek. Van het in bewerking zijnde nieuwe Fransche inf. reglement is het tweede deel „Ie combat'' verschenen. In de R.d'Inf. van Oct. '38 neemt een der leden van de commissie van samenstelling, de capt. De Linarès, de hoofdzaken van het regl. in beschouwing, waaraan wij het volgende ont- leenen. S. merkt op, dat de omwerking van het inf.regl. van '28 noodzakelijk werd, eendeels door de vergaande veranderingen in bewapening en orga nisatie, o.a. de ruime toepassing van motorisatie, anderdeels door den voor uitgang van strijdmiddelen en strijdwijzen van de andere wapens, in het bijzonder de pantser- en luchtstrijdkrachten. Ten einde de oorlogservaring levendig te houden, zijn in den tekst ver schillende „fruits d'expérience" verwerkt, waardoor bepaalde lessen uit den wereldoorlog aan de vergetelheid zijn onttrokken. S. stelt vast, dat de volgorde, waarin de stof wordt behandeld nl. eerst de karakteristieke eigenschappen en vechtwijze der inf., direct hierop aansluitend, de tactiek der andere wapens (vewn., art., cav., pi. en lucht- wapen), en hieruit afgeleid de wijze waarop de inf. in samenwerking met andere wapens het gevecht moet voeren geen ruimte laat aan de volgens S. verkeerde opvatting, dat de inf. zonder steun van deze wapens zou kunnen optreden en dat met name de steun van vewn. tijdens het inf. gevecht tot de uitzonderingen zou behooren. In het nieuwe regl. wordt in de eerste plaats de nadruk gelegd op de „puissance écrasante du feu", welke het gevolg is van het gebruik van handzame en krachtige wapenen, terwijl door de motorisatie en mecha nisatie het mogelijk is de munitieaanvulling op te voeren en zelfs op het gevechtsveld de zwaarste wapenen snel te verplaatsen. In het voorschrift zijn uitvoerige regels opgenomen voor „une coordination rationelle" van de vuren van de verschillende inf. wapenen, zoowel bij den aanval als bij de verdediging, welke samenwerking een voorwaarde is voor het verkrijgen van het vuuroverwicht. Anderzijds dient de inf. alles in het werk te stellen om zich aan de werkzaamheid van het vij. vuur te onttrekken en door maskeering en een voortdurende beveiliging tegen gas, vewn. en lstrkrn. er naar te streven het eigen vuur een „caractère de permanence" te geven. Bijzondere aan dacht is besteed aan de waarde van het terrein, dat de inf. in staat stelt haar vuurkracht te vergrooten en zich tegen het vij. vuur te beveiligen. Bovendien legt het de mogelijkheden van het gebruik van vewn. aan banden. Volgens S. is dan ook het terrein de basis, waarop de tactiek van de inf. berust. De „stabilisation", welke in de laatste oorlogsjaren optrad, is oorzaak, dat de waarde van het terrein langen tijd werd onder schat, hetgeen tot belangrijke verliezen zou kunnen leiden. Het vuurgevecht, hoe belangrijk ook, zal evenwel niet voldoende zijn, den vij. den eigen wil op te leggen. Slechts de dreiging van het hand gemeen, „l'action du choc", voorafgegaan door het vuur op korten afstand, zal de overwinning kunnen brengen. Vuurkracht en stootkracht worden dus voorop gesteld de beweging dient om de wapenen naar den vij. te brengen, en wel op plaatsen, waar zij werkzaam kunnen worden ingezet. De vroeger voorgeschreven wisselwerking tusschen vuur en beweging is in het nieuwe voorschrift losgelatende onderdeelen,, behoorende tot het aanvalséchelon zullen ieder voor zich trachten zoo diep mogelijk in de vij. ostln. door te dringen, om door uitbreiding in de breedte het voorwaarts gaan van de nevenafdn. te bevorderen. De samen koppeling van vuur en beweging vormt den grondslag voor de manoeuvre op de beteekenis van de omvatting (ook plaatselijk en in klein verband) onder vasthouden van het front, wordt bijzondere nadruk gelegd. Ten slotte moet de stootkracht de beslissing brengen. M.h.o. op deze veranderde

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 122