574 Voorts zijn twee nieuwe Duitsche voorschriften1) verschenen, betreffende de opleiding bij de lichte en zware granaatwerpers (lt.gwp. en zw.gwp.), welke wapenen groote overeenkomst vertoonen met onzen granaatwerper resp. mortier. Beide voorschriften geven in een inleidend hoofdstuk eenige aanwijzingen omtrent het tactisch gebruik van deze wapenen, welke in het bijzonder hun beteekenis hebben als „Unterstützungswaffen für den Angrdff". De lt.gwp. wordt gerekend tot de lichte inf. wapenen en is „die Steil- feuerwaffe des Zuges". Hieruit volgt, dat de lt.gwp. in den regel wordt ingezet door den sie.cdt. Slechts bij uitzondering zal de cie.cdt. een aantal lt.gwpn. in onderling verband doen optreden voor het vervullen van be paalde vuuropdrachten. De zw.gwp. behoort tot de zware inf. wapenen van het bat. De bat.cdt. is hiermede in staat tijdens den aanval het vuur te versterken, waar in verband met de gevechtsomstandigheden en het terrein zulks noodzakelijk voorkomt. Hiertoe zullen in den regel de zw.gwp. „Gruppen", bij uitzon dering een enkel wapen, aan de voorste cien. worden toegevoegd. Slechts in bijzondere gevallen, bijv. voor de bestrijding van grootere weerstands kernen, kunnen eenige groepen voor de vervulling van dezelfde taak onder eenhoofdig bevel worden gesteld. Derhalve worden de zw.gwpn. in den regel door de cdtn. van de voorste cien. van vuuropdrachten voorzien. Is tengevolge van onoverzichtelijk terrein directe doelaanwijzing door deze cdtn. niet mogelijk, dan kunnen de enkele wapenen aan de voorste sien. worden toegevoegd. De gwpn. eigenen zich in het bijzonder voor de „Bekampfung von Ein- zelzielen" in en onder dekkingen, welke niet kunnen worden bestreden door de eigen vlakbaanvuurwapenen, v.z.v. de art. niet of onvoldoende in staat is deze doelen afdoende te bestrijden. Door den geringen munitievoorraad in voorste lijn en de moeilijkheden van de munitieaanvulling op het ge- vechtsveld is het noodzakelijk den inzet van de gwpn. zooveel mogelijk te beperken. Het vuur van de zw.gwpn. wordt tot het oogenblik van binnendringen in den regel afgegeven op doelen, welke zich bevinden in de voorste vij. lijn. Daarna wordt het vuur verlegd op in de diepte opgestelde doelen v.z.v. deze zijn onderkend. Tijdens het doordringen moeten de zw.gwpn, nieuw ontdekte weerstandskernen snel onder vuur kunnen nemen. Met de lt. gwp. wordt in den regel het punt onder vuur genomen, waar de sie. zal binnendringen. Dit vuur wordt zoo lang voortgezet, tot de sie. op handgranaat-werpafstand is gekomen. De stormaanval wordt bij de laatste aanslagen ingezet, zoodat de uitwerking hiervan (scherven en rook) nog kan worden benut. Organisatie. De twee jaren geleden in Engeland doorgevoerde omwapening van 26 inf.batn. in mitr.batn. werd grootendeels wederom te niet gedaanslechts 8 mitr.batn. worden na de heromwapening in stand gehouden. De oorzaak van deze nieuwe organisatie moet worden gezocht in de belangrijke uitbrei ding van het aantal mitm., welke organiek bij de inf.batn. worden (zijn) ingedeeld. (Daily Telegraph van 10 Jan. j.l.). Techniek. In M.W., nr. 31 van 27-1-39, troffen wij eenige gegevens aan van een Madsen-tankbuks van 2 cm/L60. Het projectiel is een pantsergranaat van 160 g, dat wordt verschoten met een Vo van 900 m/sec. en op 600 m een J) H. Dv. 103 „Die Ausbildung am leichten Granatwerfer". H. Dv. 104 „Die Ausbildung am schweren Granatwerfer".

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 124