577 het onderschrift wordt de vuurmond voor vervoer (max. snelheid 12 km/u) gehaakt aan een tweeradige motor-voorwagen. Tactisch gebruik. Mi. Geide besluit in A.R. 3 zijn beschouwingen over Die Feuerwalze (zie IMT. 1939 nr. 4, blz. 376 en nr. 5, blz. 452) met een voorbeeld van een LK bevel voor den aanval en de daarbij behoorende „besondere Anordnungen fiir die Artülerie"; beide zijn verbluffend van eenvoud en duidelijkheid hetzelfde geldt t.a.v. de als bijlage bij de bijzondere aanwijzingen gevoeg e calque van de vuurwals waaruit afstand, zijd. richting, breedte en diepte van de door alle bijn. op elk tijdstip af te geven vuren onmiddellijk zijn af te lezen. Minder kort doch even duidelijk is de tweede bijlage, het vuurplan Bestudeering van e.e.a. kan ten zeerste worden aanbevolen, niet in he minst ten einde een indruk te krijgen van hetgeen bmnen het vermogen van onze middelen ligt. i De aandacht verdient de bespreking van het artikel m M.W. 37 door gni. Marx deze wijst er op, dat om tweeërlei reden zelfs bij de^groote artillerie- massa's in den wereldoorlog nimmer batterijen „m reserve werden gehou den voor optreden tegen nog te ontdekken vij. art. Ie. Het is door gebre aan zicht en onmogelijkheid van geluidwg (oi. ligt hier dan een kans voor vij. „Schweigebatterien") nauwelijks mogelijk en ook nooit voorgekomen, dat tijdens het schieten van de vuurwals meldingen over nieuw ontdekte vij. bijn binnenkwamen. 2e. Zou dit bij uitzondering toch geschieden dan maakt het geen verschü, of de in te zetten eg. bijn. worden omgezet uit den bewa kingsstand dan wel den stand, waarin het laatst werd gevuurd. Er is dus geen enkele reden, een geheele afd. te laten zwijgen terwijl rondom de andere de beslissing bevechten, waartoe men nooit sterk genoeg kan zijn aan geschut en munitie. Ook weerlegt gni. M. de opmerking van mj. Gade dat tijdens den wereldoorlog slechts lt. bijn. aan de vuurwals deel namen de zw. hw.bijn. namen steeds daaraan deel. Luchtdoelartillerie. In F.F. Feb. beval een „Air Correspondent" het gebruik aar. van "bar rages" Een artillerist rekent hiermede grondig af in het April nr. (A. A. Barrages) door het geven van een berekening, gebaseerd op de volgende gegevens en aannamen. De werkingssfeer van een proj. ligt binnen een bol waarvan r 100 voeteenvoudigheidshalve is zij te stellen op (200 voet) Bij een snelheid van 120 yards/sec. doorvliegt het vliegtuig deze werkings sfeer in Vz sec. Om daarin per 1/2 sec. 1 proj. te doen springen heeft men bij een vuursnelheid van het geschut van 15 schn./mt. 8 vuurmonden noodig. Men moet de „barrage" echter leggen van 6000 16.000 voet hoogte, zoodat nog steeds bij een breedte van 200 voet 50 X 8 400 stukken noodig zijn. Zou men Londen met onderwerpelijke vuurwijze willen beschermen dan zou het vuurfront 20 mijl lang zijn daarop zou men dan (1.056.000 200) X 400 2 112 000 vuurmonden moeten inzetten Commentaar is overbodig. Air Correspondent" antwoordt, dat hiermede een vuurgordijn zou worden gelegd hetgeen hij geenszins wenschte te propageeren. Nader duidt hij aan, wat hij verstond onder barrage. De Gunner Correspondent dient van repliek het nader omschreven vuur is geen „barrage" doch „harassing fire (Uit het misverstand blijkt weer hoe gevaarlijk het is, uitdrukkingen te bezigen welke burgerrecht hebben verkregen voor een enkel, bepaald begrip.). Doch ook hiervoor voelt hij weinig. Hadden deze „storende vuren in den wereldoorlog nog succes, door de toegenomen vliegtuigsnelheid zou men thans 3 X zooveel vuurmonden moeten inzetten als vroeger. Daar staat tegenover, dat de richtmiddelen en methoden zoo geperfectionneerd zijn, dat het vliegtuig in minstens 25 van de gevallen zal worden getroffen bij het eerste schot. Ver St Het 7,62 cm materieel is verbeterd het eenassige njgestel is vervangen door een twee-assig, het gew. teruggebracht tot 2000 kg, de

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 127