578 dracht opgevoerd tot 8500 m, de marschsnelheid tot 80 km/u. Het gs. is eind 1938 bij oefeningen beproefd tegelijk met een nieuw type luistertoestellen waarbij de 4 geluidtrechters zijn vervangen door 3, vervaardigd uit balsahout, bestreken met cellulose-acetaat. Bij 1/10 van het vroegere gew. laten deze nieuwe geluidtrechters een grootere onderscheiding toe van het geruisch van vlg.motoren van dat, afkomstig van andere bronnen. Nog werden beproefd een nieuw zl. van 152 cm en 800 millioen kaars, een nieuw vuur leidingstoestel Sperry M 4 en een „Strahlsuchgerat". (M.W. 35). Eng. M.W. 38 bevat een foto van het Eng. ld.gs. van 8,8 en 4 cm laatstbedoeld wapen komt niet geheel overeen met dat van Bofors het is daaruit ontwikkeld. Sch. Luchtvaart. Tsjechische vliegtuigindustrie. De samenvoeging van de Tsjechoslowaaksche republiek met Duitschland brengt o.m. een belangrijke industrie van vlgn. en motoren onder controle van laatstgenoemd land. Deze industrie bestond uit 7 verschillende vlieg tuigfabrieken en eveneens 7 fabrieken van vlg.motoren. De Tsj .producten hadden een goeden naam in het buitenland (Avia-vlgn., Walter-motoren) Voorts werden Fr.vlgn. in licentie-bouw vervaardigd, terwijl Skoda en Walter motoren voor de Fr.luchtmacht bouwden. Het Fr. bouwplan is hier door dus verstoord. De eigen luchtmacht bestond uit vele honderdtallen vlgn., die natuurlijk eveneens een welkome aanwinst vormden. De poort van Australië. Port Darwin begint meer en meer het aanzien van de luchtpoort van Australië te krijgen. Zooals reeds meer vermeld wordt een nieuw vliegveld voor de R.A.A.F. aangelegd, kostende 250.000.—. Voorts moet eveneens 250.000.— besteed worden voor een goede watervoorziening voor een kampement 200.000.een marine radiostation 50.000—gouy. woningen en barakken voor Inheemschen 70.000.vliegbootaccomodatie en verbetering van het bestaande landingsterrein 26.000.—. Bovendien een nieuw hotel (degenen, die Port Darwin op een luchtreis hebben aan gedaan, zullen hebben ervaren hoe noodig dit is)Dit alles vormt tesamen een bedrag van ruim 6.000.000.—, het hotel niet medegerekend. (Aeroplane, 22 Maart 1939). De moreele uitwerking van het luchtbombardement. Een résumé van inlichtingen, verkregen uit den mond van velen, die in Spanje, hetzij in steden en dorpen, hetzij aan of achter het front, luchtbom bardementen ondergingen. In tegenstelling met vroeger gepubliceerde opvattingen, welke geneigd waren het moreele effect gering te achten, zelfs een grooter verbittering en vastberadenheid als gevolg zagen, geeft dit arti kel uiting aan een algemeen gevoel van machteloosheid en vrees tegenover het luchtbombardement. En dit niet alleen bij non-combattanten, zooals blijkt uit het volgendeVele soldaten hebben mij dezelfde redenen voor deze machteloosheid gegeven. Óf de vlgn. zijn zeer hoog, zoodat de wapenen van den infanterist ze niet kunnen bereiken, of ze vliegen zeer laag over ons heen, zoodat wij geen tijd tot richten en nog minder tot schieten hebben. De éenige manier van handelen is daarbij om een zoo dicht mogelijken bundel vuur af te geven, waar de vlgn. doorheen moeten. Doch ook al raakt men er enkele, dan verhindert dit ze niet om intusschen hun bommen te laten vallen. Een verkeerde methode is om op een enkel vlg. te richten, zelfs met behulp van correcties, want deze zijn toch vrijwel altijd onjuist. De luchtaanval met moderne middelen werd blijkens deze inlichtingen door de Spaansche soldaten zeer gevreesd, zelfs in hun loopgraven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 128