583 Voorts zijn aangelegd beroepsstatistieken van de geheele bevolking. Ingenieurs en technisch, personeel worden in vredestijd reeds opgeleid voor den werkkring, welke in oorlogstijd dient te worden vervuld. Een centraalorgaan, dat geplaatst is onder -het oppertoezicht van den eersten Minister, coördineert alle noodig geachte voorbereidende maat regelen en voorzieningen en doet deze zoo noodig uitvoeren. De regeling van het gebruik en de uitbreiding van eleetrische kracht installaties is in een afzonderlijke wet opgenomen. Voor de Legerverpleging werden in de September-wet van 1937 niet alleen bevoegdheden verleend tot aankoop van rijst ten behoeve van het leger doch werd ook aan het civiel bestuur machtiging verleend om voor de daarvoor in aanmerking komende gebieden naar behoefte kunstmest aan te koopen en te verdeelen onder de landbouwbevolking en landbouw inrichtingen voor de intensiveering van de rijstcultuur. Een niet te onderschatten verschijnsel heeft zich voorgedaan in het feit dat in toenemende mate gebrek ontstond aan landbouwers en personeel voor de visscherij, niet in hoofdzaak door de omstandigheid dat veel werk krachten van landbouw en het visscherij-bedrijf in het leger werden opge nomen, doch meer als gevolg van den overgang van de boeren enz. naar de inrichtingen van oorlogsindustrieën waar hooger loonen werden betaald. De levensmiddelenvoorziening in China heeft zoowel voor het leger als voor de bevolking weinig moeilijkheden opgeleverd. Invoer van levens middelen in verschillende bezette gebieden heeft wel plaats gehad doch deze invoer kwam overeen met dien in normale tijdsomstandigheden. In het tweede jaar van het conflict waren door de goede oogst weinig regeeringsmaatregelen noodig. Voor de tot de Nationale Regeering behoorende gebieden werden ver bodsbepalingen uitgevaardigd voor den invoer van die levensmiddelen, waaraan geen directe behoefte bestond en welke gemist konden worden, met het doel het in omloop brengen van deviezen zooveel mogelijk te be perken. Tal van onderwerpen als grondstoffen, buitenlandsche handel, financiën, loonvraagstuk, liggende op het terrein van de „oorlogseconomie", worden door S. beknopt behandeld. K. Militair Geneeskundige Dienst. Der Deutsche Mïlitdrarzt, Maart 1939. „Zur Frage der durch Insolation hervorgerufenen psychisch-nervösen Störungen" door Marinestabsarzt Dr. Vollborn, Münster. Het is een ervaringsfeit, dat door overmatige warmte-inwerking op het menschelijk organisme zeer ernstige ziektetoestanden kunnen ontstaan, welke niet zelden met den dood eindigen. Men onderscheidt twee vormen van warmtebeschadiging, namelijk de directe zonbestraling, waarbij het de vraag is of naast den schadelijken invloed der hooge temperatuur ook nog die der stralen komt (zonnesteek, insolaitie) en de zoogenaamde warmte- stuwing of hyperthermic, welke uitsluitend een gevolg is van een algemeene oververhitting van het menschelijk lichaam bij verblijf in een zeer warme, vochtige omgeving. Een typisch voorbeeld van warmtestuwing is het ziektebeeld dat pleegt op te treden bij een te lang voortgezet verblijf in een gaspak. Vollborn geeft in zijn artikel een uitvoerige beschrijving van een aantal gevallen van warmtebeschadiging, gedurende welker verloop ernstige nerveuze en psychische stoornissen konden worden waargenomen, en zulks merkwaardigerwijze vaak niet onmiddellijk in aansluiting aan den bescha- digenden invloed van de warmte of de bestraling, doch een tot verscheidene dagen daarna. Zoo verhaalt hij van een patiënt, die een dag nadat hij eenige uren in de zon had gearbeid, was begonnen te klagen over allengs erger

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 133