584 wordende hoofdpijnen. Den vierden dag werd hij in ernstig zieken toestand in de kliniek gebracht. De kort na opname uitgevoerde lumbaalpunctie gaf een zeer verhoogden intralumbalen druk terwijl de samenstelling van het afgetapte lumbaalvocht wees in de richting eener meningeale irritatie. Terstond na de punctie verbeterde de algemeene toestand van den zieke snel, doch een paar uur later werd hij onrustig en binnen korten tijd ontwikkelde zich een acute psychose, welke veel gelijkenis vertoonde met de delirante toestanden, zooals wij die hebben leeren kennen bij de chro nische alcoholvergiftiging. Eerst na weken kon de man genezen worden ontslagen. Een ander geval dat veel overeenkomst vertoont met het vorige, alleen met dit verschil, dat het verschijnselenvrije interval nog langer was geweest, betrof een dame die gedurende haar verblijf aan zee veel in de zon had gelegen en na thuiskomst eenigszins opgewonden deed, doch niet zoo, dat men zich daar voorloopig ongerust over maakte. Binnen een week verergerde haar toestand echter dusdanig dat opname in een zenuwinrichting nood zakelijk was. Zij maakte aldaar een zwaren psychotischen toestand door, welke eerst na een paar maanden, zonder restverschijnselen na te laten genas. Verder wordt mededeeling gedaan cmtrent een jongen vlieger, die twee weken na langdurig aan directe zonbestraling te hebben blootgestaan, begon te klagen over allengs heftiger wordende hoofdpijnen en achteruitgang van het gezicht. Bij onderzoek bleek een stuwingspapil te bestaan en een sterk verhoogde intracranieele druk. Voorts verkeerde de man in een patholo- gischen depressietoestand en was hij bijwijlen een weinig verward. Door herhaalde lumbaalpuncties verbeterde de toestand geleidelijk doch het duurde maanden vooraleer hij wederom geschikt kon worden verklaard om een vliegtuig te besturen. De andere in het artikel beschreven gevallen dekken in groote trekken het voorgaande, zoodat een nadere bespreking daarvan overbodig lijkt. De officier van gezondheid in de tropen zal meer nog dan zijn collega in Europa te maken hebben met wormitebeschadiging van het menschelijke organisme en daarom zal het goed zijn, dat hij bij de hier te lande relatief veelvuldig voorkomende verwardheidstoestanden cok rekening houdt met de mogelijkheid dat zij het gevolg kunnen zijn van de al of niet met bestraling gepaard gaande hooge temperaturen, waaraan onze militairen bij oefeningen en op patrouilles vaak zijn blootgesteld. In hetzelfde tijdschrift geeft Oberfeldarzt Dr. Würfler, verbonden aan het Reichsluftfahrtministerium te Berlijn, een exposé over de beteekenis der neurosen in het nieuwe Duitsche leger. Door de hoogere eischen, welke tegenwoordig cok in vredestijd aan den soldaat worden gesteld, hebben de neurosen voor den militairen arts een grootere beteekenis gekregen dan voorheen daarom is een grondige kennis van het ziektebeeld en zijn ontstaanswijze voor hem van het grootste belang. Volgens den schrijver zijn het voornamelijk de drie volgende factoren, welke voor het uitbreken van neurotische klachten verantwoordelijk moeten worden gesteld 1. aangeboren aanleg, 2. verkeerde opvoeding en het geestelijk evenwicht schokkende impressies uit het verleden, 3. conflicten in het heden. Bij vrijwel elke neurose vindt men deze drie factoren, zij het ook niet steeds even grijpbaar, terug. Het niet op normale wijze kunnen verwerken der moeilijkheden en conflicten aan het militaire beroep verbonden doen den soldaat, die van huis uit is behept met een verminderden psychischen weer stand en wiens verleden heeft medegewerkt om dezen verminderden weer stand nog te accentueeren, vluchten in de ziekte om aldus uit een voor hem ondraaglijk geworden toestand te geraken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 134