589 Hun optreden heeft in feite al te veel gemeen met dat van hen, die Hitier „oorlogshitsers" noemde. Een andere vacantiereis maakte Schacht naar Britsch-Indiëde volks leiders maakten van deze gelegenheid gebruik, hun afkeer over dictatoriale en andere vreemde regeeringen te uiten. Echter wilden zij daarmede geens zins zeggen, dat zij Engeland als tijdens den wereldoorlog door dik en dun zouden volgen en hun onafhankelijksactie stopzetten wel overwon ongeveer gelijkertijd de gematigde richting de extremisten. Japan maakte enkele eischen bekend inzake de internationale concessie te Sjanghai. Italië verklaarde, deze zonder voorbehoud te steunen doch Enge land en Frankrijk wezen die van de hand waarop het heette, dat toch niets was gevraagd. Van invloed op deze ontwijkende uitlating was ongetwijfeld het gebeurde te Amoy waar na een landing van Japansche troepen in de internationale nederzetting Koelangsoe ook Engelsche, Fransche en Ameri- kaansche oorlogsschepen troepen aan wal zetten, benevens het zenden van enkele tot Atlantische vlooteenheden behoorende Amerikaansche kruisers naar den Pacific. Verdere moeilijkheden schenen te zullen rijzen uit een incident in Pootung (tegenover Sjanghai) en de aanhouding van een Engelsch, een Fransch en een Duitsch schip, gevolgd door een verklaring van blokkade van de Chineesche kust in een 200 mijl breede strook. Na krachtige protesten der betrekkelijke mogendheden bleek e.e.a. op een mis verstand te berusten terwijl, toen de verschillende voor Amoy aanwezige marinecommandanten niet tot overeenstemming konden komen, de kwestie van Koelangsoe in handen werd gesteld van de diplomaten. Dit punt van wrijving is derhalve nog niet opgeheven. De tijdelijke Chineesche hoofdstad Tsjoengking werd aan eenige hevige luchtbombardementen onderworpen hetgeen aanleiding zou hebben gegeven, een verdere verplaatsing van den regeeringszetel te overwegen.Te land mislukte de zooveelste met ophef door de Japanners aangekondigde omsin geling van Chineesche strijdkrachten mogen de Chineezen dit een succes achten, niet uit het oog dient te worden verloren, dat het slechts negatief is en zij hun tegenstander door dit krijgertje spelen niet uit hun land kunnen ver drijven hetz,elfde geldt voor het optreden der guerillatroepen. Inmiddels schijnt in Midden China een nieuw Japanseh offensief aanstaande te zijn. Het gerucht dat Engeland China zou steunen tegen afstand van een aan Burma grenzend deel van Yoennan handhaafde zich met groofe hardnekkig heid. Te Wellington in N. Zeeland werd een conferentie belegd waar de verde diging van de Fransche bezettingen ten O. van Australië zou zijn opgedragen aan Engeland. In voormalig Duitsch Z.W. Afrika zou een complot tegen den mandataris zijn ontdekt waarvan het onmiddellijk gevolg was, dat het politiekorps aldaar werd samengesmolten met dat van de Zuid Afrikaansche unie. Tenslotte zij vermeld, dat de Volkenbondsraad vrijwel onopgemerkt bij eenkwam. China werd n.a.v. een verzoek om verderen steun op hoffelijke wijze met een kluitje in het riet gestuurd beroepen van den Negus en koning Zogoe kwamen niet voor behandeling in aanmerking omdat „de patiënten inmiddels waren overleden". Sch.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 139