De „operatieve luchtmacht", de bombardementsluchtvloot, deed haar intrede. Nieuwe gedachten hebben de neiging uit te schieten tot over de grenzen van het mogelijkede verwachting werd wel uit gesproken, dat de operatieve luchtmacht de oorlogbeslissende factor in de weermacht zou kunnen worden. Deze verwachting werd niet bewaarheid in Abessynië, Spanje, China. Dit was voor anderen weer aanleiding de schouders op te halen voor het nieuwe wapen. Deze laatste meening echter sluit de oogen voor de feiten. De bombardeervliegdienst heeft zich ook in Spanje en China een onmisbaar strijdmiddel betoond. Dat de met de bombardementsluchtstrijdkrachten te verkrijgen resultaten niet in evenredigheid zouden zijn met de te lijden verliezen, is niet bewezen integendeel. Wel is de trefkans van luchtdoelartillerie aanzienlijk verbeterd waren in1918 nog minstens 3000 artillerieprojectielen noodig om één vliegtuig neer te halen, volgens den Belgischen Generaal Van de Putte zou dit thans mogelijk zijn met slechts 100 a 500 schoten. Men bedenke echter hoeveel vuurmonden noodig zijn om in het korte tijds bestek van een aanvalsrun na aftrek van den tijd benoodigd voor de doelmetingen en den vluchttijd van de eerste laag rest nog V2 a 1 minuut voor het werkdadig vuur b.v. 250 schoten af te geven. Bovendien zal de vuurconcentratie worden bemoei lijkt door den luchtaanval uit te voeren met een aantal formaties tegelijkertijd, uit verschillende richtingen en van verschillende hoogten. Daar het mogelijk is, dank zij het zeer verbeterde richtinstru- mentarium te bombardeeren van groote hoogten, zal het voor het jachtvliegtuig aanzienlijk moeilijker zijn zich tegen snelle bom menwerpers nog tijdig in het luchtgevecht te doen gelden hier komt nog bij, dat de moderne bommenwerper in zijn krachtige defensieve bewapening een redelijke bescherming tegen jacht vliegtuigen heeft. Door de verrassing in den aanval, zal het jachtvliegtuig dikwijls niet eens aan het woord kunnen komen. De Generaal der Fransche Luchtmacht Armengaud concludeert op grond van de krijgsverrichtingen in Spanje „Les opérations de bombardement quelque soit leur object ne sont empê- chées en Espagne ni par la chasse ni par la défense terrestre". Waar gehakt wordt vallen spaanders wie zal willen volhouden, dat de bombardementsvliegdienst zonder risico's zijn oorlogs opdrachten kan uitvoeren Maar anderzijds, zag men in Spanje of China van het gebruik van operatieve luchtstrijdkrachten afstappen op grond van de ervaringen, dat de resultaten niet op wegen tegen de risico's Immers neen. Welke waarde wordt toegekend aan de operatieve luchtstrijd krachten, bewijst wel de samenstelling van de luchtmachten der groote mogendheden (ook van die, welke gelegenheid hadden 473

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 17