Archipel voor zich neemt, dan ziet men, dat, indien op West- en Oost-Bo,rneo, Celebes, Ambon en Nieuw-Guinea dergelijke bases worden aangelegd op Java en Sumatra zijn reeds de noodig'e vliegvelden beschikbaar wij over een reeks basisterreinen in den Archipel beschikken, welke onze bommenwerpers in staat stellen elke gewelddadige aanranding van ons territoir dadelijk met geweld te beantwoorden." De Minister van Defensie, Z. Exc. Dr. J. J. C. van Dijk, in de Tweede Kamer der Staten-Generaal tijdens de mondelinge beraadslagingen over de defensiebegrooting voor 1938 „Naar mij voorkomt is de beste oplossing voor Nederlandsch-Indië zooals thans is geprojecteerd, n.l. een zeegaande vloot op de aangegeven sterkte met groote en kleine zeevliegtuigen, en daarnaast mach tige landmachtbommenwerpers, zooals aan de Indische landmacht zijn en nog verder zullen worden toebedeeld". Bij beschouwingen over de verdediging van Nederlandscb-Indië moet altijd weer het bijzondere karakter van dit te verdedigen object in het oog worden gehouden het is een eilandenrijk, het geen zeggen wil, dat aanrandingen van ernstigen aard moeten worden uitgevoerd door met transportschepen over zee aange voerde troepen. Een overzeesche onderneming, toch al moeilijk, wordt nog aanzienlijk bezwaarlijker, wanneer zij tevens met luchtstrijdkrachten wordt bestreden. Commander Russell Gren- fell oordeelt in zijn „The Art of the Admiral" „Even if it were possible to conduct an expedition, destined to land on enemy territory, through the hostile coastal zone there remains the actual landing to consider. The advent of the submarine made a landing on an enemy's coast a much more hazardous business than before. The advent of the air will unquestionably increase the hazards. It seems to follow as a matter of course that a landing on an enemy's coast must, as a general rule, be made in the face of a hostile air preponderance". De schrijver komt dan tot de conclusie, dat een aan luchtbombardement blootstaande landing groot gevaar loopt te mislukken, waarop hij nog laat volgen „There can be little doubt that the effect of the air is very much in favour of the defence", om dan te besluiten met de uitspraak „It is conceivable, however, that the defence of a country against overseas invasion might he adequately conducted by its air forces alone". 2) Niet minder positief is de Vize-admiral a. D. Dr. H. C. Groos in zijn „Grundsatzliche Probleme der Wehrpolitik und Wehrmachts- strategie" in het kortelings verschenen Jahrbuch für Wehrpolitik b De voor de kust gelegen zone, welke wordt beheerscht door de op het land gebaseerde vliegtuigen. 2) Curs, van ons. M. 476

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 20