4. DE GESCHIEDENIS DER MILITAIRE LUCHTVAART1) door R. ROOS, Kapitein van den Generalen Staf-Vlieger. Voorgeschiedenis. De Militaire Luchtvaart dateert officieel van 30 Mei 1914, datum waarop bij Gouvernements-Besluit de ,,Proefvliegafdeeling" werd ingesteld met een aanvankelijke sterkte van drie officieren en veertien onderofficieren. Reeds eenige jaren vóór genoemden datum werd echter acti viteit getoond en wel doordat in 1910 door het Departement van Koloniën de 2e Luitenant der Artillerie van het Koninklijk Nederlandsch-Indische Leger H. ter Poorten in de gelegenheid werd gesteld vlieglessen te nemen om het internationaal brevet te verwerven. Gemakkelijk ging dat in die dagen niet. Van feitelijke instructie was geen sprake, de instructeur wist van het vliegen niet veel meer dan de leerling. Deze laatste kreeg wat aanwijzingen en moest het dan maar probeeren. Er waren instruc teurs, die zelf nimmer in de lucht waren geweest Desondanks gelukte het aan Luitenant Ter Poorten het voor die dagen zware internationale brevet te behalen als eerst gebreveteerde Neder- landsche beroepsofficier de huidige generaal Ter Poorten moet dan ook zonder twijfel als de baanbreker en grondlegger van de Militaire Luchtvaart worden aangemerkt"). Hij nam in 1911 met een vliegtuig van de firma de Brouckère voor verkenningsdoel einden deel aan de groote manoeuvres in Nederland, welke gebeur tenis een groot succes werd en min of meer als de aanleiding kan worden beschouwd tot het oprichten van militaire vliegdiensten zoowel in Nederland als hier te lande. Ontleend aan het gedenkboek. 2) In dit verband mogen ook de namen van kap. Darlang en de Luits. Van Ardenne, Spandaw en Ockerse niet ontbreken, die in 1912 met Luit. Ter Poorten naar België werden gezonden om een vliegopleiding te volgen. Van deze Ned.-Ind. officieren werd Luit. Van Ardenne al spoedig afgekeurd Kap Darlang werd bij zijn eerste solovlucht (Dec. 1912) zwaar gewond en Luit. Spandaw verloor het leven in 1914 bij een vliegongeluk te Soester- berg. Luit. Ockerse is nog korten tijd bij de vliegafdeeling in Nederlandsch- Indië werkzaam geweest. 483

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 31