vlieger, in begin December, welke vlucht aanleiding was tot den aanleg van verschillende noodlandingsterreinen, en het bezoek van den Gouverneur-Generaal Graaf van Limburg Stirum aan Kalidjati om bovengenoemden vlieger aldaar te ontvangen. Zijne Excellentie liet zich hiertoe per vliegtuig van het Koningsplein afhalen en maakte bovendien nog een vlucht uit Kalidjati naar Bandoeng en Garoet, aldus zijn persoonlijk vertrouwen in de luchtvaart toonend. Dit bezoek wierp voorts vruchten af in den vorm van (hoogstnoodzakelijke) verbeteringen aan de inrichting van Kalidjati, waar tot dusver nog vrijwel alles ontbrak, terwijl tevens nieuwe organisatieplannen het licht zagen. Deze laatste omvatten de volgende splitsing van de Vliegafdeeling I. De Vliegdienst, onderverdeeld in a. 2 vliegtuiggroepen, elk bestaande uit 2 escadrilles verk.vlgn. en 1 escadrille jagers b. vliegschool en c. waarnemersschool. II. De Technische Dienst. III. Overige diensten Fototechnische Dienst, Radiodienst, Trans portdienst, e.d. Voor verderen materieelaankoop vertrok het Hoofd van den Technischen Dienst in den loop van 1920 naar Europa, hetgeen tot resultaat had, dat in dat jaar een aanvulling kwam van 8 Vickers-Viking amphibievliegtuig'en, 14 De Havillands en 6 Fokkerjagers D VII, benevens een voorraad mitrailleurs, munitie en automobielen. Ter verbetering van de grondorganisatie werd besloten tot inrichting van een nieuw vliegveld, het tegenwoordige Andir, aangezien Soekamiskin ten slotte ongeschikt bleek. Met de vliegpractijk werd intusschen energiek voortgegaan, terwijl zoowel de opleiding van vliegers als die van waarnemers op betere basis werd gesteld. Voor laatstgenoemden werd de opleiding in een tactisch-strategische en een artillerie-waarne mingscursus verdeeld. Voorts werd het maken van de zoo noodige propaganda niet vergeten, waartoe o.m. vliegdemonstraties te Bandoeng en Soerabaja werden gehouden. Zoo ging het leven van de Vliegafdeeling, sedert 1 Augustus 1921 omgedoopt in Luchtvaartafdeeling, als hoedanig zij de meeste bekendheid heeft verworven, in opgaande lijn voort. Echter bleven haar rampen niet bespaard. In Februari 1921 trof te Kalidjati Luit. De Ruijter een doodelijk ongeluk 27 October van hetzelfde jaar verloor zij haar Commandant, Kap. Van Houten, bij een vliegongeval. Een versterking van de gelederen vormde de komst van den Engelschen vlieginstructeur, Captain V. H. Baker, die gedurende een aantal jaren een belangrijk aandeel heeft gehad in de vliegopleiding te Kalidjati. Kapitein van den Generalen Staf J. A. Roukens nam 15 No vember 1921 het Commando op zich en voerde gedurende 3 jaren den scepter te Soekamiskin, alwaar hij evenals zijn voorganger een primitief onderdak vond in het kantoortje, opgebouwd uit 488

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 36