In 1932 werd als regel vastgesteld, dat de opleiding van offi cierenvlieger tot waarnemer onmiddellijk zou volgen op het eerste jaar van de vliegopleiding. De totale opleiding tot vlieger-waar nemer kwam op deze wijze op 2 jaar na IV2 jaar wordt het vlieg brevet uitgereikt. De tot dusver op papier bestaande organisatie van 2 groepen a 3 afdeelingen, welke echter nog niet voor de helft was bereikt, werd teruggebracht tot 1 groep van 3 afdeelingen. In feite betee- kende dit dus geen achteruitgang door verbetering en aanvul ling van bewapening en bommenvoorraad nam de militaire waarde zelfs toe. Als belangrijkste evenement in 1933 mag gewag worden gemaakt van de luchtvaartmanoeuvres, welke in September van dat jaar te Soerabaia in samenwerking met den Marine Luchtvaart Dienst werden gehouden en waaraan 25 vliegtuigen van de L.A. deel namen. Deze oefeningen, welke een week duurden, waren in hoofdzaak gebaseerd op de objectverdediging, uitgaande van de onderstelling, dat de verdedigende vliegtuigen door een georg'a- niseerden waarschuwingsdienst op den grond moesten worden gealarmeerd x) Met de vermelding van het overgaan naar het Wapen der Genie van den Radiodienst en den Transportdienst, welke diensten tot dusverre bij de L.A. hadden behoord, en van de bestelling van een aantal nieuwe Fokker-vliegtuigen (F.C. X.), sluiten wij deze periode af en komen zoodoende tot het tijdperk, waarvan de aanvang ongeveer samenvalt met het optreden van den Majoor, 492 tekort en ter vervanging van oude toestellen, welke zoo langzamer hand voor afkeuring en sloopmg in aanmerking moesten worden gebracht. Nog andere maatregelen van minder belang openen, met de voren genoemde, de mogelijkheid om de gevechtswaarde van ons lucht- wapen, welke als gevolg van de bezuiniging in de voorgaande jaren ernstig had geleden, weer spoedig op het vroegere peil terug te brengen". 2) Aan deze oefeningen is een kostelijk verhaal verbonden, voor de waar heid waarvan wij initusschen niet kunnen instaan. Op een .gegeven dag hadden de aanvallende vliegtuigen door toepassing van veel list en handig heid hun weg zoo gekozen, dat de aanvoerder er volkomen zeker van was, dat ze onmogelijk door den waarschuwingsdienst konden zijn gemeld. Wie schetst echter zijn verbazing en teleurstelling, toen zijn formatie desondanks toch, nog voor het bereiken van het doel, door verdedigende jagers werd aangevallen en verdreven. Hoe ter wereld was dat mogelijk Daar moest wat anders achterzittenBij navraag bleek inderdaad, dat de waiarschu- wingsposten niets gezien en derhalve evenmin iets gemeld hadden. Hoe kwa men dan die jagers zoo keurig op tijd in de lucht? De oplossing was tenslotte heel eenvoudig. De jagercommandant had overeenkomstig de af spraak bij zijn gereedstaande vliegtuigen het sein (met een tirailleurfluitje) tot onmiddellijk opstijgen afgewacht. Een voorbijrijdende deeleman-koetsier (het vliegveld Darmo ligt vlak bij den grooten weg) had dit sein precies op tijd gegeven

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 40