luchtvaartofficier zijn ideeën omtrent het gebruik der luchtstrijd krachten in den toekomstigen oorlog schetste en de instelling bepleitte van een geheel zelfstandige luchtmacht, onafhankelijk van land- en zeemacht optreden en uitsluitend bestaande uit zwaar bewapende bombardementsvliegtuigen met een grooten actieradius. Naar zijn meening zou in den toekomstigen oorlog de beslissing slechts in de lucht bevochten kunnen worden en door de afstoo- tende kracht van de verdedigende actie niet te land of ter zee. Land- en zeemacht zouden gedwongen worden een defensieve houding aan te nemen alleen het bezit van een dergelijke luchtmacht zou, door het inzetten van een groot aantal bommen werpers in massaal verband tegen militaire en economische objec ten, 's vijands materieelen en moreelen weerstand kunnen breken. Daarom moest deze zelfstandige en onafhankelijke luchtmacht volgens de theorieën van Generaal Douhet het voornaamste wapen van de weermacht vormen en behoorde daaraan het grootste deel van de beschikbare defensieg'elden te worden besteed. Voor land- en zeemacht mocht slechts zooveel worden uitgegeven als noodig was om krachtig weerstand te kunnen bieden. Geen krachten mochten worden verspild aan uitgaven voor vliegtuigen als hulpwapen voor leger en vloot en ook de jachtvliegdienst, voor de bescherming van het grondgebied tegen 's vijands lucht aanvallen, diende achterwege te blijven, teneinde de daaraan te besteden kosten ter vervolmaking van de zelfstandige luchtmacht te kunnen aanwenden. Hoewel in vele opzichten de theorieën van Generaal Douhet niet werden gevolgd en zijn beginselen omtrent afschaffing van den jachtvliegdienst en de opheffing van de vliegdiensten als hulpwapen van leger en vloot op grooten tegenstand stuitten, hebben zijn werken 2) ontegenzeggelijk een grooten invloed gehad op de organisaties der luchtvloten van de groote Europeesche mogendheden en is, vooral in de laatste jaren, het gebruik van luchtstrijdkrachten als een zelfstandig slagwapen naast leger en vloot van steeds grootere beteekenis geworden. De technische ontwikkeling van het vliegwezen mede als gevolg van den snellen vooruitgang van het burgerluchtverkeer kwam, uit militair oogpunt beschouwd, in het bijzonder het gebruik van vliegtuigen voor het luchtbombardement ten goede. Het vermogen van de moderne twee- en meermotorige vliegtuigen ten aanzien van snelheid, plafond, draagvermogen en werkings- bereik, vermeerderd met de verbeteringen van munitie en richt- 2) La Guerre del 19... Giulio Douhet, Rome 1930. 497

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 45