zijn niet in de eerste plaats bestemd voor het luchtgevecht en behoeven niet aan de meest moderne eischen te voldoen. Hun optreden boven of in de onmiddellijke nabijheid van het gevechts- veld stelt geen hooge eischen aan snelheid, plafond, draagver mogen en werkingsbereik, echter wel aan defensief vermogen daar zij tijdens het uitvoeren van hun opdracht met den vijande lijken vliegdienst in aanraking kunnen komen. In het algemeen wordt thans voor tactische-verkenning, artil leriewaarneming en verbindingsopdrachten één vliegtuigtype aangewend, t.w. de éénmotorige tweezitsverkenner, voorzien van een vaste vóórbewapening van 2 mitrailleurs en een beweegbare achterbewapening van l a 2 mitrailleurs, welke achterwaarts en zoo mogelijk ook door den bodem van het vliegtuig vuur kunnen afgeven. De strategische verkenning daarentegen zal meestal boven het geheele concentratie- en operatiegebied worden uitgevoerd hetzij door alleen vliegende, onbeschermde vliegtuigen, op groote hoogte en gebruikmakend van de luchtfotografie dan wel bij verkenningen van belangrijke, vermoedelijk verdedigde objecten met verscheidene vliegtuigen in verband. Aan het strategische verkenningsvliegtuig worden dan ook hoogere eischen gesteld voor wat betreft snelheid, plafond, draagvermogen en werkings bereik, waarbij een krachtige defensieve vuurkracht niet mag ontbreken. Deze eischen komen vrijwel overeen met die der twee- of meermotorige bommenwerpers van de offensieve lucht strijdkrachten, welke dan ook voor deze opdrachten kunnen worden gebruikt, ook al zouden zij niet meer tot de meest moderne uitvoeringen behooren. Ook het houden van nachtelijke verken ningen met behulp van valschermlichten, zelfs nachtelijke foto grafie, is bij het gebruik van deze meerzitsvliegtuigen bij gunstige weersomstandigheden uitvoerbaar. Naast den luchtverkennings- en waarnemingsdienst behoort het veldleger te kunnen beschikken over den gevechtsvliegdienst bestaande uit vliegtuigen voor den strijd tegen doelen op den grond en tegen vijandelijke luchtstrijdkrachten. Slechts bij enkele groote mogendheden, welke over een uitgebreid luchtwapen beschikken, geschiedt de samenwerking met de troepen d.m.v. aanvallen met mitrailleurs en lichte bommen op kwetsbare vijan delijke doelen of bij beslissende gevechtshandelingen, door afzon derlijke slagvliegtuigverbanden, samengesteld uit speciaal voor deze taak geconstrueerde meermotorige vliegtuigen. De eischen, welke aan dergelijke vliegtuigen worden gesteld, nml. het verrassend in scheervlucht den vijand met mitrailleur- vuur en lichte bommen kunnen bestoken, zijn tot op zekere hoogte eveneens in het éénmotorige tweezitsvliegtuig te verwezenlijken n.l. een krachtige vuuruitwerking in voorwaartsche richting en het medevoeren van lichte bommen naast snelheid, wendbaarheid 501

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 49