en stijgsnelheid op geringe hoogte. Naast beperking van de uit rusting en den bedrijfstoffenvoorraad kan door uitbreiding van een aantal ingebouwde mitrailleurs en aanbrengen van bommen- rekken voor lichte bommen een tweezitsverkenner of -jachtvlieg tuig geschikt worden gemaakt om als licht slagvliegtuig van den gevechtsvliegdienst op te treden. Reeds gedurende den wereldoorlog werden de grootste ver liezen onder de vliegtuigen van den verkennings- en waarnemings- dienst geleden, door den jachtvliegdienst aangericht en hoewel het gevaarlijk is reeds thans conclusies te trekken uit den Spaanschen burgeroorlog daar noch het aantal ingezette .vlieg tuigen, noch het gebezigde materieel, noch de geoefendheid der bemanningen, een vergelijking met de goed uitgeruste lucht machten der groote mogendheden kunnen doorstaan, is daarin weer duidelijk gebleken dat aan het gevechtsfront de jachtvlieg dienst als de gevaarlijkste tegenstander van de verkennings- en waarnemingsvliegtuigen moet worden beschouwd. Ondanks de aanwezigheid van offensieve bommenwerpers welke, door het uitvoeren van bomaanvallen op de vijandelijke vliegterreinen, een indirecte bescherming van het eigen vlieg- wapen geven, zal een directe beveiliging door jachtvliegtuigen steeds noodzakelijk blijven. Zoowel tijdens de voorbereidingen als gedurende de uitvoering van beslissende gevechtshandelingen zal dit wapen door zijn optreden aan de luchtstrijdkrachten van het leger de vrijheid van handelen moeten verzekeren, terwijl bovendien aan de jachtvliegtuigen de taak toevalt om gedurende deze perioden de vijandelijke luchtverkenningen te beletten of althans zooveel mogelijk te belemmeren. Het beheerschen van den tegenstander in de lucht ook al is dit slechts tijdelijk en plaatselijk zal niet alleen de eigen luchtstrijdkrachten beschermen en die van den vijand het op treden beletten, doch zal tevens van grooten invloed zijn op de gevechtsleiding en de operaties der troepen op den grond. Slechts een goed uitgeruste en geoefende, van moderne vlieg tuigen voorziene jachtvliegdienst aan het gevechtsfront is in staat „To protect the eyes of the army" (C. G. Grey, Flight November 1938). 502

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 50