dan nog zal een dergelijk vliegtuig niet gemakkelijk groote vluchten kunnen ondernemen, daar de bemanning klein zal zijn, (hoogstens 2 personen) en derhalve samenwerking ten behoeve van de navigatie en bij het opzoeken van het doel, moeilijk. Uit het voorgaande blijkt wel, dat het rendement van een dergelijk vliegtuig gering moet zijnhet zal misschien evenveel kosten als een Glenn Martin, maar niet half zooveel bommen kunnen meevoeren en een veel geringeren actieradius hebben, zoodat veel meer landingsterreinen noodig zullen zijn. Als eenig voor deel staat daar tegenover dat de trefkans grooter is. De richtmethode is eenvoudig. Bij de duikvlucht wordt het geheele vliegtuig op het doel (of een weinig er vóór) gericht, en wel als regel over een richtkruis en een korrel. Wordt de duik zuiver verticaal uitgevoerd, dan wordt direct op het midden van het doel gerichtde trefkans is dan zeer groot. Bij de meeste vliegtuigen echter, waarvan door den fabrikant wordt aange geven dat ze ook geschikt zijn voor duikbombardement, mag niet zuiver verticaal worden gedoken. Alsdan treedt een afwij king op welke duidelijk blijkt uit figuur 1, en welke afhan kelijk is van de afwerphoog'te, de duiksnelheid en den duikhoek. Het spreekt van zelf dat het, bij de hier in aanmerking komende snelheden, waarbij alles zich in seconden en zelfs onderdeelen van seconden moet afspelenJ)vrijwel onmogelijk is deze waar den zuiver te beoordeelen. Daarom zijn dan ook voor een derge lijke duikvlucht richtinstrumenten ontworpen, waarop, vóór het inzetten van de duik, bovengenoemde gegevens worden ingesteld. Het zal echter wel duidelijk zijn, dat het voor een vlieger zeer 504 1) Een duiksnelheid van 500 km/u. is ongeveer 140 m/sec.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 52