moelijk is om boven in de lucht te beoordeelen wanneer hij het doel onder een bepaalden hoek, bijv. 70° ziet, en daarna de duik in te zetten, zoodat ook daarvoor weer een instrument noodig is. De optredende wind echter zal dikwijls oorzaak zijn dat de eenmaal ingezette duikhoek verloren gaat. Door al deze bezwaren is men er toe gekomen het vliegtuig te bemannen met twee personen den vlieger, die het vliegtuig over het richtinstru- ment richt, en den waarnemer, (den eigenlijken bommenwerper), die tijdens de duik den hoogtemeter, den snelheidsmeter en den duikhoek afleest en instelt op het richtinstrument. Slechts op deze wijze is een eenigszins zuiver afwerpen mogelijk, hoewel een fout blijft bestaan, veroorzaakt door het nakomen van den hoogtemeter bij een dergelijke snelle duik, waardoor nooit de zuivere hoogte wordt afgelezen. Een nadeel van het bommenwerpen in duikvlucht is, dat de trefsnelheid van de bom, ondanks de haar meegedeelde snelheid van het vliegtuig, geringer is dan bij het bommenwerpen in horizontale vlucht van groote hoogte, hetgeen een gevolg is van het verschil in afwerphoogte. Zoo zal de bom van 50 kg, ge worpen in horizontale vlucht van 5000 m hoogte, een trefsnel heid hebben van 260 m/sec. in duikvlucht, met een duiksnelheid van 500 km/u. geworpen van 1000 m hoogte slechts 176 m/sec. Op het bezwaar van deze geringere trefsnelheid komen we hierna terug. Nog moet als nadeel van het bommenwerpen in duikvlucht worden genoemd, dat hiervoor personeel noodig is, dat aan zeer hooge keuringseischen voldoet, zoodat recruteering en aanvulling reeds in vredestijd zeer moeilijk zijn, in oorlogstijd schier onmo gelijk lijken, terwijl men reeds na korten tijd, dus nog op betrek kelijk jeugdigen leeftijd, ongeschikt wordt voor dit werk, iets wat wel is waar bij een groote luchtmacht niet zoo'n groot bezwaar behoeft te zijn, doch voor onze omstandigheden wel. Geresumeerd zijn de voor- en nadeelen van het duikbombar- dement Voordeelen groote trefkans, waardoor wei nig bommen noodig weinig vliegend personeel. Nadeelen gering rendement van het vliegtuig geringe actieradius, waardoor veel landingsterreinen noodig het gebruik van groote bom men is momenteel niet moge lijk trefsnelheid van de bom gering zeer moeilijk te recruteeren vliegend personeelvliegend 505

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 53