snelheid van 100 km/u. ten opzichte van de aarde in noordelijke richting (figuur 3), dan beweegt het vliegtuig zich ten opzichte van de aarde met een snelheid van 140 km/u. (in de figuur opgemeten) in noordoostelijke richting, terwijl de snelheidsmeter in het vliegtuig 100 km/u. blijft aanwijzen, en de lengteas van het vliegtuig naar het oosten blijft gericht, dus het kompas oost aanwijst. Denken we ons nu de doos weg, dan hebben we de werkelijk heid. Het vliegtuig beweegt zich met een snelheid van 100 km/u. ten opzichte van de omringende lucht, waarbij het kompas oost aanwijst, terwijl de omringende lucht (dus mèt het vliegtuig) zich, tengevolge van den wind, met een snelheid van 100 km/u. ten opzichte van de aarde in noordelijke richting beweegt. Het resultaat is een beweging van het vliegtuig in noord-oostelijke rehting met een snelheid van 140 km/u. ten opzichte van de aarde. De stand van de lengteas van het vliegtuig ten opzichte van het noorden, dus de aanwijzing van het kompas, noemen we den „luchtkoers" de resulteerende beweging van het vliegtuig ten opzichte van de aarde noemen we den „grondkoers" de hoek tusschen luchtkoers en grondkoers noemen we den „drifthoek", of kortweg de „drift" d. De snelheid van het vliegtuig ten opzichte van de omringende lucht, dus de aanwijzing van den snelheidsmeter, noemen we de „luchtsnelheid" de resulteerende snelheid van het vliegtuig ten opzichte van de aarde noemen we de „grondsnelheid". 509 I 2.000.000

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 57