V- r V r de verticaal. Hieruit volgt dat deze verticaal in het richtinstru- ment aanwezig moet zijn en blijven, ondanks de slingeringen van het vliegtuig. Door de verschillende fabrieken is deze moeilijk heid op verschillende manieren opgelost. Er bestaan constructies, waarbij het geheele instrument gyroscopisch is opgehangen, het geen het geheel zwaar en duur maakt. Bij een andere constructie is het instrument van boven opgehangen, en worden de slinge ringen in twee richtingen gedempt door middel van zuigertjes in luchtcylindertjes. Bij de optische instrumenten (kijkers) wordt veelal het bovengenoemde kruis van richtdraden in het gezichts veld zoo opgehangen, dat het de neiging heeft steeds verticaal te blijven hangen, terwijl de slingeringen door een vloeistof worden gedemptde waarnemer heeft dan, door beweging van zijn kijker, te zorgen dat dit richtkruis in het midden van het gezichtsveld van den kijker blijft. Het nadeel van deze con structie is echter dat het richtkruis noodzakelijk eenig gewicht moet hebben, zoodat het, bij het maken van een bocht, door de middelpunt-vliedende-kracht toch weer uit de verticaal wordt gedrukt. De naar onze meening beste constructie is die, welke de firma Goerz in zijn optische instrumenten inbouwt. Bij deze instrumenten is het richtkruis vast, terwijl zich vlak daaronder een dooswaterpas bevindt met een libel precies in de optische as van het instrumentde waarnemer heeft nu, door beweging van den kijker, die daartoe cardanisch is opgehangen, slechts te zorgen dat de libel, welke naar verkiezing grooter of kleiner kan worden gemaakt, het midden van het richtkruis precies overdekt. Door het geringe gewicht van de libel worden de 514

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 62