kelijk is, omdat hierdoor de kans grooter wordt dat de aanval resultaat heeft, terwijl bovendien soms met minder bommen en zelfs met minder vliegtuigen zal kunnen worden volstaan. Het is hiervoor echter noodzakelijk dat de vliegtuigafdeelingscomman- dant over nauwkeurige gegevens omtrent den aard en de afme tingen van het doel beschiktslechts dan is een maximum rendement van den bomaanval te verwachten. Daarom is het de plicht van iederen gezaghebbende, die een bomaanval kan bevelen, te zorgen dat de commandant der luchtstrijdkrachten beschikt over nauwkeurige gegevens omtrent de mogelijke doelen, bijv. door hiervan te voren, bij elke verkenning, luchtfoto's te laten We hebben hierboven gezien, dat het bij een bomaanval als regel noodig zal zijn, dat een serie bommen over het doel wordt gelegd. Daaruit volgt echter, dat de eerste bom van die serie met op het doel moet worden gericht, doch de helft van de serielengte er voor. Er moet dus een bepaalde afstand worden voorgehouden, en deze afstand is op den grond moeilijk, op het water in het geheel niet te schatten. Het bommenrichtinstrument moet dus "bovendien nog zijn voorzien van een inrichting om dezen afstand, omgezet in een hoek, in rekening te brengen. Uit het bovenstaande moge zijn gebleken le. dat de bomaanval in duikvlucht, hoe aantrekkelijk hij op het eerste gezicht, wegens de groote trefkans, ook moge schijnen, voor onze omstandigheden heel wat meer nadeelen dan voordeelen biedt 2e. dat de bomaanval in scheervlucht tegen sterk weerstand- biedende doelen uitgesloten is, en tegen levende doelen slechts kans op succes belooft, indien daarvoor speciale kleine bommetjes worden gebruikt, die het eigen vliegtuig niet kunnen beschadigen ,3e. dat de bomaanval in horizontale vlucht van groote hoogte niet zoo eenvoudig is als men op het eerste gezicht wellicht zou denken, zoodat hiervoor een zeer gespecialiseerd en intensief geoefend personeel noodig is, maar ook dat een dergelijke aanval moet worden voorbereid, waarvoor eenige tij d° noodig is (dikwijls moet eerst de bomsoort worden gekozen en moeten de bommen worden opgehangen) en ten slotte, dat het voor die voorbereiding noodzakelijk is over nauwkeurige gegevens omtrent het doel te beschikken. 517

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 65