7. DE VLIEGMEDISCHE DIENST door Dr. J. C. HUBACH, Dirigeerend Officier van Gez. 2e kl. De eerste officieele vliegerkeuring in Ned.-Indië werd te Wel tevreden verricht op 25 Febr. 1920. Toevallig betrof dit een officier van de Koninklijke Marine, die aan de vliegschool van het Koninklijke Nederlandsch-Indische Leger te Kalidjati zou worden opgeleid tot vlieger. Voor het verrichten van vliegerkeuringen was een commissie benoemd van drie leden, t.w. den internist en den oog-oor-neus- keelspecialist van het Militaire Hospitaal te Weltevreden, benevens een „vliegtechnisch lid", als hoedanig de hoofdinstructeur der vliegschool optrad. Op het eerste gezicht doet het eigenaardig aan, dat in een me dische keuringscommissie een leek zitting had, doch bezien in het licht van dien tijd was dit toch niet zoo vreemd. In de eerste plaats moet worden bedacht dat in die jaren, toen er practisch nog maar alleen militaire luchtvaart bestond, over het vliegen en de vliegers heel anders geoordeeld werd dan tegenwoordig (de oude garde, allengs helaas sterk gedund, denkt nog steeds met pleizier terug aan dien tijd, toen om hun nog niet vergrijsde slapen het aureool van braniekerels met hun levensgevaarlijk beroep hing) en ten tweede wisten de beide doktoren, qualitate qua aangewezen voor het verrichten van de keuringen, noch van de aviatiek noch van de aan de candidaten-vlieger te stellen eischen iets van beteekenis af. Eigenlijk kwam het hierop neer dat van hen werd gevraagd beslissingen te nemen omtrent zaken, waarvan zij geen verstand hadden, met name of bepaalde physieke afwijkingen al dan niet een contra-indicatie vormden voor het beroep van vlieger om nog maar niet te spreken van den psycho- logischen kant der zaak. Het is derhalve begrijpelijk, dat zij ten dezen steun zochten bij een op aviatisch gebied deskundige, die nu wel niet kon oordeelen over zuiver medische aangelegenheden, doch krachtens zijn functie als instructeur geacht werd wel te kunnen beoordeelen of een candidaat al dan niet een geschikt type voor vlieger was. Daar de beide medici het in de gegeven omstandigheden selectie plegen voor een toen nog buitenissig en als zeer riskant. 518

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 66