controle op en administratie van deze keuringen blijven gecentra liseerd bij den vliegmedischen dienst te Andir, waar tevens de aanname-keuringen, benevens de controle op het civiele lucht verkeer worden verricht. In 1938 bleek de vliegmedische dienst over meer ruimte te moeten kunnen beschikken, wilde een vlotte afwerking van het steeds toenemende aantal keuringen mogelijk zijn. Daarom werd in het begin van dit jaar het laboratorium met eemge lokalen uitgebreid. Na dit kort historisch overzicht van de wording van den vlieg medischen dienst volge hier nog een beschouwing over de vlieger keuringen. Voor geen enkel vak of beroep is de opleiding zoo kostbaar als voor dat van bestuurder der gecompliceerde meer-motorige vliegtuigen. Dit houdt derhalve in dat het algemeen belang eischt, dat het in deze opleiding te investeeren kapitaal zijn rente zoo goed mogelijk opbrengt. Met deze praemisse zijn wij al dadelijk beland bij het hoofd probleem der vliegerkeuringen, nml. hoe met een zoo groot mogelijke mate van waarschijnlijkheid het physieke prestatie- en nerveuze weerstandsvermogen der candidaten te bepalen voor langen termijn, daarbij rekening houdend met de speciale eischen, welke het zich motorisch voortbewegen in de ruimte (een voor den mensch vreemd, milieu) aan ons organisme stelt, waarbij dus de momenteele gezondheidstoestand der candidaten voor een reeks van jaren verdisconteerd moet worden in die eischen. De groote gecompliceerdheid van het menschelijk organisme en de variabiliteit van deszelfs samenstellende elementen, zoowel van elk afzonderlijk ais voor wat betreft hun onderlinge verhou ding en wisselwerking, hebben als gevolg dat wij nimmer zullen kunnen spreken van een „geboren vlieger", d.w.z. een type mensch dat alle voor het vliegen gewenschte eigenschappen in zich veree- nigt, bij gelijktijdige afwezigheid van alle ongewenschte eigen schappen. Hieruit volgt, dat men bij de selectie van de candidaten voor de luchtvaart steeds tot een compromis moet komen. Het is echter duidelijk dat voor een dergelijk beroep een compromis nooit zoover kan gaan als bij takken van dienst, waarin minder groote personeele en materieele belangen en risico s op het spel staan. Aan den anderen kant echter eischt het legerbelang benevens het persoonlijke belang van den candidaat, wiens toekomst vaak afhangt van de beslissing van den keuringsarts, dat er niet onnoo- dig personen worden afgekeurd. Het is derhalve begrijpelijk dat aan de beslissing omtrent den uitslag der keuring dikwijls groote moeilijkheden verbonden zijn en evenzeer is het logisch dat slechts medici „nourris dans le sérail" de aan deze beslissingen verbonden verantwoordelijkheid 521

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 69