kehrende Bewusztsein der Todesgefahr, im Experiment nachbilden wollen". Tegenover liet psychotechnische, psychologische of typologische onderzoek staan de vliegerartsen derhalve erg sceptisch en op het oogenblik moeten zij nog erkennen niet te kunnen aangeven, noch door experiment bepalen, over welke psychische eigenschap pen een candidaat moet beschikken, wil hij een goed vlieger kunnen worden. Hieruit volgt, dat zij aan anderen, in casu den instructeurs, moeten overlaten om op de vliegschool, dus in de practijk, uit te maken of een leerling „het heeft of niet. Aan de selectie van de leerlingen komt dit ten goede, want door de inschakeling der ervaren en tot oordeelen bevoegde vakmenschen, die de instructeurs zijn, wordt zeker een veel beteie schifting verkregen dan wanneer de beslissing enkel bij de vlieger artsen berustte. ad 2. Met de zuiver medische lichamelijke en zintuigelijke keurings- eischen staat het anders. In de beginjaren der aviatiek heeft men, helaas ten koste van een groot aantal brave menschenlevens, al spoedig leeren inzien dat het oude standpunt, nml. dat iedere voor den troependienst goedgekeurde man zonder meer ook geschikt was voor den vliegdienst, onhoudbaar was en dat een vlieger over betere kwaliteiten diende te beschikken dan een voor den militairen dienst goedgekeurd corpus benevens een dosis doodsverachting. Met de erkenning' dat de candidaten-vlieger dienden te worden geselecteerd aan de hand van speciale keuringseischen waar mede dus het systeem, dat in de practijk letterlijk neerkwam op „the survival of the fittest", werd verlaten was de grondslag gelegd voor de vliegmedische diensten, welke langzamerhand geworden zijn tot een der hoekpijlers van het thans zoo imposante gebouw der aviatiek. Den ontwikkelingsgang der luchtvaartgeneeskunde op den voet te volgen, zou de omvang van dit artikel te groot doen worden. Hier zij slechts vermeld, dat in de jaren na den wereldoorlog de medici door stelselmatig onderzoek geleidelijk aan een inzicht kregen in de voor den vliegdienst ongewenschte physieke en zintuigelijke tekortkomingen. Naast deze negatieve bevindingen konden de vlieger-artsen later, toen de ontwikkeling der luchtvaartgeneeskunde en de hoogtephysiologie, benevens de waardevolle gegevens door artsen vlieger verzameld, dit mogelijk hadden gemaakt, ook positieve eischen stellen. Zoodoende beschikken de vliegmedische diensten thans over een reeks scherp omschreven keuringseischen, welke, deels in de practijk langs deductieven weg, deels in het onderdruk- laboratorium langs experimenteelen weg, werden gevonden. 523

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 71