Daarop volgt het onderzoek van de zintuigen, met name de oogen en de ooren. Voor het beroep van militair vlieger en waarnemer zijn normale oogen van essentieel belang en het onderzoek van deze organen vormt dan ook een belangrijk onderdeel der vliegerkeurmg_ Alle functies van het gezichtszintuig worden dus onderzocht. Heiaas blijkt, dat er zeer veel menschen met slechte oogen rondloopen en zoo moeten 20 der candidaten hiervoor worden afgekeurd. Bij het onderzoek van het gehoorapparaat wordt tevens het daarin ingebouwde evenwichtszintuig (het labyrinth) getest. Tot het zintuigelijke onderzoek behoort ook een vrij grove keuring van het zenuwapparaat, waarbij gelet wordt op eventueele gestoorde functies, afwijkingen van de reflexen etc. Dan volgt een speciaal onderzoek naar de mate van stabiliteit van het onwillekeurige zenuwstelsel, d.i. dat deel van ons zenuw apparaat, hetwelk autonoom (dus niet onder den invloed van onzen wil) zelfstandig de functie der inwendige organen regelt. (Wij kunnen bijv. de werking van lever of nieren niet bewust beïnvloeden, d.w.z. de regeling van de functie dezer organen gaat buiten onze hersenen om). Dit speciale onderzoek geschiedt omdat reeds 20 jaar geleden den vliegmedischen diensten van Engeland en Amerika gebleken was, dat personen met een labiliteit van dit deel van ons zenuw stelsel te kort schieten in „physical efficiency", hoofdzakelijk van den kant van bloedsomloop en ademhaling, vooral indien zij onder ongewone of ongunstige levensomstandigheden komen te verkee- ren. Dergelijke personen bleken ook ongewenschte elementen voor den vliegdienst te zijn. Waar vooral in de laatste jaren in de medische literatuur meer en meer de nadruk wordt gelegd op de belangrijke rol, welke het autonome zenuwstelsel als constitutie-factor speelt in het leven van den mensch (een groot deel van hen, die het „afleggen tegen de tropen" behoort bijv. ook onder de categorie der „vegetatie labielen", zooals deze menschen worden genoemd) is het wel de vermelding waard dat de vlieger-artsen, met name de Engel- sche en Amerikaansche, het eerst de practische beteekems van de labiliteit van het autonome zenuwstelsel hebben onderkend. Is ook dit onderzoek geschied, dan worden de op den grond goedgekeurde candidaten nog getest op hun weerstandsvermogen tegen luchtdrukverlaging en zuurstofgebrek. Deze keuring ge schiedt, in een speciaal daartoe geconstrueerde onderdrukcaisson, op 5000 m hoogte. De aanname-keuring duurt zoodoende ongeveer 3 uren. Dit is lang doch, gezien de groote belangen, welke op het spel staan, loont het de moeite ruimschoots. 525

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 73