De vliegmedische dienst beschikt thans over statistieken van 3000 keuringen op den grond en 600 in den caisson. Van de candidaten wordt globaal 50 afgekeurd, te weten 15 wegens lichamelijke afwijkingen, 30 wegens het niet voldoen aan de zintuigelijke eischen (het grootste deel hiervan komt ten laste van de oogen) en 5 wegens onvoldoenden weer stand tegen luchtdrukverlaging en het daarmede samengaande zuurstofgebrek. De statistiek over de caissonkeuringen wijst uit dat de mensch op 5000 m hoogte gemiddeld 20 in physiek prestatievermogen is achteruitgegaan. De thans beschikbare gegevens zijn voldoende om uit te maken of iemand al dan niet geschikt is voor hoogte-, d.w.z. oorlogsvlieger en zoo is de vliegmedische dienst van ons leger er door eigen onderzoeking en experiment (uit het buiten land zijn schr. tot nu toe nog geen gegevens omtrent caisson keuringen bekend) in geslaagd om keuringseischen op te stellen voor 5000 m hoogte. In het vorenstaande werd een globale schets gegeven van de ontwikkeling en de werkwijze van den vliegmedischen dienst, alsook een schema van de methode van keuren. Uit hetgeen hierboven werd gezegd over de aan de candidaten te stellen psychische eischen, volgt noodwendig dat lang niet alle goedgekeurden ook inderdaad vlieger worden. Bij de selectie op de vliegschool vallen nog 30 a 40 der leerlingen af. Dank zij het voortreffelijke opleidingssysteem onzer militaire luchtvaart, is het aantal leerlingen dat wegens ongelukken afvalt, practisch van geen beteekenis. Verder komt het slechts zelden voor dat tijdens de opleiding een leerling moet worden ontheven wegens lichamelijke tekort komingen, hetgeen pleit voor de vliegmedische selectie. Van de reeds gebrevetteerde vliegers moet er zoo nu en dan een worden afgekeurd wegens ontstane afwijkingen, welke hem plotseling onbekwaam kunnen maken tot het veilig besturen van een vliegtuig en hem dus een gevaar voor de luchtvaart doen zijn. Als voorbeelden van dergelijke ziekten worden hier de maagzweer en de niersteenen genoemd. Helaas kan bij de aanname-keuring niet worden voorzien dat een candidaat na eenige jaren een der- kelijke ziekte krijgen zal. 526

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 74