1931—1935. In 1931 brak voor de L.A. een moeilijke tijd aan. 's Lands financiën maakten drastische bezuinigingsmaatregelen noodzake lijk. Kalidjati werd opgeheven en de vliegschool naar Andir over gebracht. Deze moeilijkheden waren mede oorzaak, dat een fusie tot stand werd gebracht tusschen de radiodiensten van de L.A. en de Genie. 1 Januari 1933 vond de officieele overdracht plaats en werd een genieofficier commandant van het radiodetachement der L.A., dat een onderdeel vormde van het toenmalige technisch bataljon te Tjimahi. Wel werden in 1933 gelden geschikbaar gesteld voor aankoop van vliegtuigen, doch de fondsen bleven beperkt tot de noodzakelijke vernieuwing van verouderd mate rieel, terwijl het nieuwe materieel met de aanwezige Telefunken radio-installaties zou worden uitgerust. Mede naar aanleiding van analoge stroomingen in het buiten land kon echter wel de noodige aandacht aan het radioprobleem der eenzitsjagers worden gewijd. De studie van dit probleem deed de reeds heerschende strijdvraag lange- of kortegolf scherper op den voorgrond treden, waarbij steeds op het gebruik van horte en ultra-kortegolf werd aangedrongen. Immers eischt de lange- golf een sleepantenne om voldoende straling te verkrijgen. Vooi een jager is een dergelijke antenne ontoelaatbaar en is men aan gewezen op het gebruik van z.g. vaste antennes, welke uiteraard niet groot kunnen zijn. De afstandswerking van den vliegtuig zender wordt daardoor aanmerkelijk verkleind. Hoe korter nu de golf wordt, des te kleiner behoeft de antenne te zijn om voldoende stralingsrendement op te leveren. Ook het steeds grooter worden der snelheden veroorzaakte moeilijkheden met de sleepantenne. De kogel aan het eind van den draad ging bij snelheden boven ca 180 km/u draaien, waar door de draad werd stuk getordeerd. Wel werden bepaalde profielen beproefd, die min of meer voldeden, doch de moeilijk heden werden daarmede niet afdoende uit den weg geruimd. Het doelmatig afschermen van leidingen en onderdeelen, deel uitmakende van het ontstekingsschema, had kortgolfontvangst in vliegtuigen mogelijk gemaakt. Ten einde de noodige ervaring op te doen" werden eenige fabrikaten van moderne vliegtuiginstal laties besteld (1 lange golf, 1 ultra-korte golf en 4 korte golf appa raten). Tot een bestelling van radiomaterieel voor jachtvliegtuigen is het echter niet gekomen, aangezien het wereldgebeuren leidde tot een gewijzigde opvatting omtrent de defensie van ons groot eilandenrijk, waarbij de jachtvliegtuigen althans voorloopig meer op den achtergrond kwamen. Bij de Burger Luchtvaart in Europa heeft de radiodienst zich in deze periode daarentegen sterk ontwikkeld. De radio, aanvan kelijk alleen als communicatiemiddel ingevoerd voor het tijdig 529

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 77