verkrijgen van weerberichten, ontwikkelde zich tevens tot een welkome hulp bij de navigatie. De betrouwbaarheid nam in die mate toe, dat de draadlooze tot een integreerend onderdeel van eik verkeersvliegtuig uitgroeide. Aanvankelijk werd radiotelefonie toegepast, tenemde het den piloten, die de toestellen moesten bedienen, zoo eenvoudig moge lijk te maken. Niet alleen dat de telefonie lang geen ideaal middel bleek (moeilijk verstaanbaar, taalproblemen, enz.), doch deze berichtgeving vergde mede te veel tijd. Het radioverkeer nam zoodanig toe, dat naar een snellere methode moest worden omge zien. Een en ander leidde tot de conclusie, dat voor het lucht verkeer radiotelegrafie verre de voorkeur verdiende boven radio telefonie. Weliswaar eischte telegrafie bediening door specialisten (marconisten) doch dit nadeel werd aanvaard. De practijk heeft bewezen, dat de verkregen voordeelen ruimschoots tegen dit nadeel opwegen. In 1931 ging de K.L.M. dan ook reeds over tot de oprichting van het korps luchtvaartmarconisten. Aangezien aan dit personeel zeer hooge eischen konden worden gesteld, openden zich velerlei perspectieven. Zoo kon de correspondentie in een uiterst snel tempo worden afgedaan, werd de invoering van boordpeilers mogelijk, evenals een meer intensieve internationale regeling van het luchtverkeer door den gronddienst (speciaal bij weersomstan digheden met slecht zicht), het in gebruik nemen van de inter nationale cijfercode voor het overbrengen van weerberichten, enz. Ook werden uitgebreide proeven met kortegolfinstallaties geno men De K.L.M. had daarvoor een prachtig operatiegebied op de Holland—Indië route. De proefnemingen hadden tot resultaat, dat in eind 1935 vast stond, dat voor de K.L.M.vliegtuigen zou worden overgegaan op de mogelijkheid om zoowel op lange- als kortegolf te kunnen werken. Ook de gronddienst in Europa werd aan een nadere beschou wing onderworpen. De behoefte aan internationale regelingen deed de C.I.N.A. (Commission Internationale de Navigation Aérienne) geboren worden. Werkende volgens uniforme begin selen kan elk vliegtuig van den gronddienst van een vreemd land gebruik maken. Zelfs wordt dit tegenwoordig voorgeschreven. Na 1935. rr_ De reeds genoemde gewijzigde opvatting t.a.v. de defensie va Ned.-Indië verlegde het zwaartepunt bij de Militaire Luchtvaart naar een luchtvloot van bommenwerpers. Dit type vliegtuig moet een actie op grooten afstand van het vliegveld mogelijk maken. De actie in de Buitengewesten eischt, dat moet kunnen worden beschikt over de noodige steunpunten, verdeeld over den geheelen Archipel. Welk een enorme verhooging van eischen, aan den radio dienst te stellen, hiervan het gevolg was, moge hier in het kor worden toegelicht. 530

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 78