De doelstelling van dit type vliegtuig, waarbij groote afstanden, grootendeels over zee, moeten worden afgelegd doen reeds dadelijk analoge behoeften ontstaan als die bij de Burger Lucht vaart De mogelijkheid van een voortdurend contact met den grond wordt een gebiedende eisch, m.a.w. een grondorgamsatie, welke den geheelen Archipel bestrijkt. De eisch van snelle berichtgeving treedt bij de uitvoering' van de aan deze vliegtuigen te verstrekken opdrachten zoo met sterker, dan toch minstens in gelijke mate op den voorgrond. Tevens zal, speciaal tijdens de vluchten en oefeningen in vredes tijd de veiligheid van het vliegen tot een maximum moeten worden opgevoerd door toepassing van de hulpmiddelen, die daarvoor door de techniek zijn ontwikkeld. Onder meer dient dus over boordpeilers te worden beschikt. De radiomstallatie zal derhalve door een specialist moeten worden bediend. De radio dienst werd zoodoende voor de taak gesteld het korps lucht- vaartradiotelegrafisten (uiteindelijk meer dan 100 man sterk) in het leven te roepen. Weerberichtgeving is eveneens noodzakelijk, zoodat weerbe richtstations zijn of zullen worden opgericht op alle militaire vliegvelden. Niet in het minst moeten nog worden genoemd de montage werkzaamheden voor den inbouw der vliegtuiginstallaties en het installeeren van alle benoodigde apparaten op de vliegvelden op en buiten Java. Ten einde met de uitvoering van deze taak een aanvang te kunnen maken, diende allereerst een principieele beslissing te worden genomen of al dan niet tot invoering van de kortegolf zou worden overgegaan. Na ampele bestudeering en aan de hand van de ervaring van de K.L.M. en die van den eigen diens werden de navolgende richtlijnen vastgesteld. Het militaire radioverkeer wordtop korte golf afgedaan, terwijl het lange- golfgebruik beperkt blijft tot de gemeenschap met de lucht- en scheepvaartstations. Radiopeilingen geschieden uitsluitend op de langegolf. In beginsel krijgt elk vliegtuig een zend-ontvang- installatie werkende op korte golf. De doelstelling van het vlieg tuig de beschikbare ruimte en het toelaatbare gewicht bepalen in hoeverre de installatie met een langegolfgedeelte en peilmoge- liikheid zal worden uitgebreid. Deze beslissing hield de conse quentie in, dat naast het mobiele grondmaterieel ook de uitrusting der C X vliegtuigen opnieuw in beschouwing moest worden geno men. Voor de C X vliegtuigen viel de keuze op het N.S.F. pro duct VR 27 C, een radio zend-ontvanginstallatie met uitsluitend een bereik in het kortegolfgebied. Voor de mobiele grondstations (LWS) werd het Lorenz auto station gekozen, eveneens uitsluitend op korte golf werkende. Van dit stationstype werden drie stuks in bestelling gegeven. 531

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 79