Het vraagstuk van de bommenwerpers en de daarvoor op te zetten grondorganisatie werd geheel afzonderlijk in beschouwing genomen. Elke bommenwerper zou worden uit gerust met een N.S.F. radioinstallatie VR 34 B bestaande uit een zend-ontvanggedeelte met een golfbereik zoowel in het korte- als in het langegolfgebied, een boordpeiler en een boordcommuni- catienet met versterker. Ten einde dadelijk over gevechtsklare bommenwerpers te beschikken, werd de eerste serie van 13 vliegtuigen compleet met Amerikaansche installaties geleverd. Deze toestellen worden echter vervangen door de N.S.F. toestellen VR 34 B. Ten aanzien van de radiouitrusting op de vliegvelden op Java en de steunpunten in de Buitengewesten kan worden medegedeeld, dat ook hiervoor de levering is gegund aan de N.S.F. De radio uitrusting voldoet aan alle door de Militaire en Burger Luchtvaart te stellen eischen. Ook de lesvliegtuigen (Koolhoven en Lockheed) worden van radio (alleen kortegolf) voorzien, ten einde deze vliegtuigen in oorlogstijd geschikt te kunnen maken voor samenwerking met het veldleger. Reeds werd de aandacht gevestigd op de analogie tusschen de behoeften der Militaire en Burger Luchtvaart. Waar in deze periode ook de Burger Luchtvaart doende was haar grond- organisatie uit te breiden, werd de noodzaak aangevoeld onder ling contact op te nemen, ten einde de beschikbare fondsen zoo economisch mogelijk aan te kunnen wenden. Een en ander leidde tot het bij elkaar roepen van de Interdepartementale Luchtvaart radio Commissie. Hierin hebben 4 leden zitting t.w. twee van het Departement van V. en W. (bureau Luchtvaart en radio laboratorium P.T.T.), een van het Departement der Marine en een van het Departement van Oorlog (radiodienst Militaire Luchtvaart). De onderlinge gedachtenuitwisseling had als direct nuttig resultaat de eliminatie van onnoodige doublures van grond diensten en waar mogelijk doorvoering van eenheid in het mate rieel. Zoo zal de Burger Luchtvaart van de militaire vliegvelden met hun radiouitrusting gebruik maken en omgekeerd de Mili taire Luchtvaart van de organisatie van de Burger Luchtvaart. Ook op de vele door de Militaire Luchtvaart gehouden vluchten in den Archipel is met vrucht gebruik gemaakt van P.T.T. en luchtvaartstations. T.a.v. den peildienst loopen de inzichten uiteen. De Burger Luchtvaart gebruikt de hulp van radionavigatie in hoofdzaak om een bepaald doel (het vliegveld) te bereiken. Bijgevolg acht men het in Ned.-Indië voldoende, dat op afstanden van 100 a 200 km van het vliegveld peilingen kunnen worden genomen, welke zekerheid geven of de voorgelegde koers al dan niet juist is. 532

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 80